Այսօր ամբողջ աշխարհում նշվում է Երկիր մոլորակի օրը
Երկրի առաջին օրը վերագրվում է որպես ժամանակակից բնապահպանական շարժման մեկնարկ, իսկ այժմ այն ճանաչվում է որպես մոլորակի ամենամեծ քաղաքացիական իրադարձություն:
1970 թ-ին Երկրի առաջին օրը գործողությունների ալիք առաջացրեց, այդ թվում ՝ ԱՄՆ-ում բնապահպանական կարևոր օրենքների ընդունումը: Մաքուր օդի, մաքուր ջրի և վտանգված տեսակների մասին օրենքները ստեղծվեցին ի պատասխան 1970 թ-ի Երկրի առաջին օրվա: Շատ երկրներ շուտով ընդունեցին նման օրենքներ:
Երկրի օրը մինչ օրս էլ կարևոր նշանակություն ունի:
Այս տոնը քաղաքացիական նախաձեռնության արդյունք է, որի նպատակն է մարդկանց ուշադրությունը սևեռել , շրջակա միջավայրի պահպանության և մեր մոլորակի խնդիրների վրա ինչպիսիք են՝ կլիմայի փոփոխությունը, ջրային ռեսուրսների կառավարումը, անտառաշերտերի վերականգնումը և պահպանվող տարածքների կառավարումը։
2023 թվականի ապրիլի 22-ի թեման է՝ «Ներդրումներ կատարենք մեր մոլորակում»: Այս կարգախոսը հնչել է նաև նախորդ տարի. արշավի հաջողությամբ տպավորված՝ կազմակերպիչները երկարաձգեցին այն ևս մեկ տարով և կրկին կոչ են անում ավելի ակտիվ պայքարել հիմնական ընդհանուր սպառնալիքի՝ կլիմայի գլոբալ փոփոխության դեմ։
Կլիմայական չեզոք տեխնոլոգիաների և լուծումների ներդրման համար աշխարհի կառավարությունները, կազմակերպությունները և անհատները պետք է միավորեն ուժերը: Սա մեր ընդհանուր պատասխանատվությունն է:
Հայաստանը ևս անմասն չէ բնապահպանական խնդիրներից, որոնց վրա պետք է սևեռել հանրության ուշադրությունը և որոնց լուծման ուղղությամբ պետք է համատեղել բոլոր ջանքերը։
Շրջակա միջավայրի նախարարության նախաձեռնությամբ Երկրի օրը նշանավորվելու է գարնանային ծառատունկի իրականացմամբ:

Сегодня во всем мире отмечают День Земли
Сегодня во всем мире отмечают День Земли. Первому Дню Земли приписывают запуск современного экологического движения, и теперь он признан крупнейшим гражданским событием на планете.
В 1970 году первый День Земли вызвал волну действий, включая принятие важных законов об охране окружающей среды в Соединенных Штатах. Законы о чистом воздухе, чистой воде и исчезающих видах были приняты, как реакция на первый День Земли в 1970 году. Вскоре подобные законы были приняты во многих странах.
День Земли важен и сегодня.
Этот праздник является результатом гражданской инициативы, направленной на привлечение внимания людей к защите окружающей среды и проблемам нашей планеты, таким как изменение климата, управление водными ресурсами, восстановление лесов и управление охраняемыми территориями.
Тема 22 апреля 2023 года — «Инвестиции в нашу планету». Этот лозунг прозвучал и в прошлом году: под впечатлением от успеха акции организаторы продлили ее еще на год и вновь призывают к более активной борьбе с главной общей угрозой — глобальными изменениями климата.
Правительства, организации и отдельные лица во всем мире должны объединить усилия для внедрения климатически нейтральных технологий и решений. Это наша общая ответственность.
Армения также не избавлена ​​от экологических проблем, на которые следует обратить внимание общественности и объединить все усилия для их решения.