Հուլիսի 1-ից քաղաքներում և 1000-ից ավելի բնակչություն ունեցող գյուղական բնակավայրերում նպաստները կվճարվեն անկանխիկ
«Պետական նպաստների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի կիրարկումն ապահովելու անհրաժեշտությամբ՝ կառավարությունն ընդունել է որոշում:
Օրենքով՝ սահմանվել են ընտանեկան, սոցիալական նպաստի, ինչպես նաև հրատապ օգնության գումարների վճարման անկանխիկ եղանակով վճարման համակարգին անցնելն ապահովող հիմնական կարգավորումները։ Մասնավորապես, նոր կարգավորումների համաձայն՝ ընտանեկան և սոցիալական նպաստի, ինչպես նաև հրատապ օգնության գումարները վճարվում են անկանխիկ եղանակով, ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված սոցիալական ապահովության հաշվին կամ միանվագ դրամական վճարների հաշվին մուտքագրելու միջոցով, բացառությամբ առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող կամ 75 տարին լրացած անձանց, որոնց դիմումի հիման վրա կարող է վճարվել կանխիկ կամ անկանխիկ եղանակով:
Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է ընտանեկան և սոցիալական նպաստի, ինչպես նաև եռամսյակային հրատապ օգնության գումարների վճարումներին վերաբերող դրույթները համապատասխանեցնել օրենքին: Անկանխիկ վճարման համակարգի ներդրման համար սահմանվել են այն գործողությունները, որոնք կապահովեն փուլային եղանակով 2023թ. հուլիսի 1-ից քաղաքներում և 1000-ից ավելի բնակչություն ունեցող գյուղական բնակավայրերում, իսկ 2024 թ. հունվարի 1-ից՝ մինչև 1000 բնակիչ ունեցող գյուղերում անկանխիկ եղանակով վճարումները: Մասնավորապես, այն դեպքում, երբ նպաստառուն չի ներկայացնի բանկի ընտրության դիմում, նրա փոխարեն բանկը կընտրի գնահատման համակարգի կենտրոնական տեղեկատվական բազան շահագործող կազմակերպությունը՝ ««Նորք» սոցիալական ծառայությունների տեխնոլոգիական և իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամը՝ ծրագրային մոդուլի կիրառմամբ՝ պատահականության սկզբունքով, հաշվի առնելով այդ ամսում տվյալ բնակավայրում անկանխիկ եղանակով նպաստի կամ հրատապ օգնություն ստացող ընտանիքների թվի համամասնություններն՝ ըստ վճարող բանկերի։
Ընդ որում, բանկը փոխելու նպատակով նպաստառուն ցանկացած ժամանակ կարող են դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության՝ իր բնակության վայրի տարածքային կենտրոն։

С 1 июля пособия будут выплачиваться в безналичной форме в городах и сельских населенных пунктах с населением более 1000 человек.
В связи с необходимостью обеспечения реализации закона «О внесении изменений и дополнений в Закон о государственных пособиях» правительством принято решение.
Законом установлены основные положения, обеспечивающие переход на безналичную систему расчетов семейных, социальных пособий, а также выплат экстренной помощи. В частности, согласно новым правилам, суммы семейных и социальных пособий, а также экстренной помощи выплачиваются в безналичном порядке путем внесения их на счет социального обеспечения, установленный Гражданским кодексом РА, или в счет единовременных денежных выплат, за исключением инвалидов первой или второй группы или лиц, достигших 75-летнего возраста, оплата которых может производиться наличными или безналичными на основании заявления.
Соответственно, предлагается привести в соответствие с законом положения, касающиеся выплаты семейных и социальных пособий, а также ежеквартальной денежной помощи. Для внедрения системы безналичных расчетов определены мероприятия, которые обеспечат поэтапное внедрение с 1 июля 2023 года  в городах и сельских населенных пунктах с населением более 1000 человек, а с 1 января 2024 г.  в селах до 1000 жителей. В частности, в случае, если бенефициар не подает заявку на выбор банка, вместо него банк выберет организация, осуществляющая эксплуатацию центральной информационной базы системы оценки, используя программный модуль, на случайной основе.
При этом для смены банка получатель может в любой момент обратиться в Единую социальную службу по областному центру по месту жительства.