«Հանրային ձայն» կուսակցության ղեկավարների կողմից շորթում կատարելու գործով երեք անձ կալանավորվել է
Ինչպես արդեն ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել են խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու դեպքերի մի շարք էական հանգամանքներ։
Ձեռք բերված փաստերի հիման վրա «Հանրային ձայն» կուսակցության ղեկավարներ հանդիսացող Վարդան Ղուկասյանի և Արտակ Գալստյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու համար։
Նախաքննության ընթացքում, բացի Ա․ Գալստյանից, ձերբակալվել է ևս երկու անձ՝ Ա․ Մկրտումյանը և Է․ Հովսեփյանը։ Վերջիններիս նկատմամբ, գիշերային ակումբի պատասխանատու աշխատակցից խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու դրվագով, ևս հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում և նշված երեք անձանց ներկայացվել է մեղադրանք։
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ երկու ամիս ժամկետով կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որոնք բոլորն էլ բավարարվել են և անձինք տեղափոխվել են քրեակատարողական հիմնարկ։

По делу о вымогательстве со стороны лидеров партии «Общественный голос» арестованы три человека
Как уже сообщал Следственный комитет РА, предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по статье 44-296, часть 3, пункт 3 статьи 44-296, часть 3, пункт 3 статьи 258, часть 3, пункт 3 УК РА, выявило ряд существенных обстоятельств по делу о вымогательстве в особо крупном размере.
На основании полученных фактов в отношении Вардана Гукасяна и Артака Галстяна, являющихся лидерами партии «Общественный голос», возбуждено публичное уголовное преследование за совершение вымогательств в особо крупных размерах.
В ходе следствия, кроме А. Галстяна были арестованы еще два человека: А. Мкртумян и Э. Овсепян. В отношении последних также было возбуждено государственное уголовное преследование, в связи с эпизодом вымогательства в особо крупном размере у ответственного сотрудника ночного клуба , а также предъявлены обвинения трем указанным лицам.
Органом, ведущим производство, были представлены в суд ходатайства о применении к ним меры пресечения в виде содержания под стражей сроком на два месяца, все они были удовлетворены, а лица переведены в исправительные учреждения.