Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանում բացվել է հայագիտական ամբիոն
ՀՀ պետական ֆինանսավորմամբ Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանում պաշտոնապես բացվել է հայագիտական առաջին ամբիոնը, որին ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նախարարի տեղակալը տեղում ծանոթացել է հայապահպանությանն առնչվող խնդիրներին, քննարկվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության իրավասությունների շրջանակում դրանց հնարավոր լուծումները, ինչպես նաև գործող մեկօրյա դպրոցներին համապատասխան գրականությամբ և օժանդակ ուսումնական նյութերով աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները:
Հայագիտական կենտրոնի բացման արարողությանը Արթուր Մարտիրոսյանը հանդես է եկել ելույթով՝ նշելով, որ հայագիտության ոլորտը մշտապես գտնվում է Կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
«Իսպանիայում հայագիտական կենտրոնի բացումը կարևոր է մի քանի տեսանկյունից: Իսպանիայում, ըստ վերջին տվյալների, 10.000-ից ավելի հայ է ապրում, ուստի այսպիսի մեծ հայ համայնք ունեցող երկրի համար չափազանց կարևոր է կրթության շարունակականության ապահովումը: Կարևոր բաղադրիչ է նաև հայոց լեզվի և հայ մշակույթի տեսանելիության ապահովման խնդիրը: Համոզված եմ՝ հայագիտական կենտրոնը երկու պետությունների միջև մշակության երկխոսության և միջպետական համագործակցության ամուր կամուրջ է կարող է հանդիսանալ»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը և հավելել, որ առաջիկայում նախատեսվում է մի շարք ծրագրեր իրականացնել հայագիտության ոլորտում, մասնավորապես՝ Եվրոպայում բոլոր հայագիտական կենտրոնների մասնակցությամբ կազմակերպվելու է համաժողով՝ քննարկելու ցանցային համագործակցության և համատեղ հետազոտություններ իրականացնելու բոլոր հնարավորությունները:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Իսպանիայի հայ համայնքի ազդեցիկ ներկայացուցիչներ, որոնք շնորհակալական խոսքեր են ուղղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանն ու դեսպանատանը՝ կենտրոնի գործունության կազմակերպման գործընթացին աջակցելու համար:
Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանի ռեկտոր Խոակին Գոյաչե Գոնյիի (Joaquín Goyache Goñi) հրամանով համալսարանի հայազգի դասախոս Ֆրանսիսկո Սուրյան Էրնանդեսը (Francisco Zurian Hernández) նշանակվել է Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանի հայագիտության հատուկ ամբիոնի տնօրեն։ Ամբիոնի ակադեմիական աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով կդիտարկվի ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից Հայաստանից իսպաներենի իմացությամբ համապատասխան մասնագետի գործուղման հնարավորությունը։ 2023 թ. սեպտեմբերից ամբիոնի ուսումնական գործընթացը կազմակերպելու նպատակով հայկական կողմին առաջարկվել է կրթական ծրագիր մշակել՝ թեմատիկ բացվածքով (Հայաստանի ժամանակակից պատմություն, արտաքին քաղաքականություն, հայոց լեզու)։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հետևողական աշխատանք է իրականացնում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ: Այդ քաղաքականությունը լինելու է շարունակական։

В Мадридском университете Комплутенсе открыта кафедра арменоведения
В Мадридском университете Комплутенсе, столице Испании, при государственном финансировании РА официально открылась первая кафедра арменоведения, на которой присутствовал заместитель министра образования и культуры РА Артур Мартиросян.
На месте заместитель министра ознакомился с проблемами, связанными с сохранением армянской культуры, были обсуждены возможности их решения в рамках компетенции Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, а также возможности оказания поддержки существующих школ-однодневок с соответствующей литературой и вспомогательными учебными материалами.
Артур Мартиросян выступил на церемонии открытия центра арменоведения, отметив, что сфера арменоведения всегда находится в центре внимания правительства.
«Открытие арменоведческого центра в Испании важно с нескольких точек зрения. По последним данным, в Испании проживает более 10 000 армян, поэтому для страны с такой многочисленной армянской общиной крайне важно обеспечить непрерывность образования. Важной составляющей является и вопрос обеспечения узнаваемости армянского языка и армянской культуры. Уверен, что арменоведческий центр может стать прочным мостом культурного диалога и межгосударственного сотрудничества между двумя государствами», - сказал Артур Мартиросян и добавил, что в ближайшее время планируется реализовать ряд программ в области арменоведения. , в частности, будет организована конференция с участием всех арменоведческих центров Европы для обсуждения всех возможностей для нетворкинга и совместных исследований.
На мероприятии также присутствовали влиятельные представители армянской общины Испании, которые поблагодарили Министерство образования и культуры РА и посольство за поддержку процесса организации деятельности центра.
По приказу ректора Мадридского университета Комплутенсе Хоакина Гойаче Гони, преподаватель армянского языка университета Франсиско Суриан Эрнандес был назначен заведующим специальной кафедрой арменоведения Мадридского университета Комплутенсе. В целях осуществления учебной работы кафедры Министерство образования и культуры РА рассмотрит возможность направления из Армении соответствующего специалиста со знанием испанского языка в 2023 году В целях организации учебного процесса кафедры с сентября армянской стороне было предложено разработать образовательную программу с тематическим направлением (новейшая история Армении, внешняя политика, армянский язык).
Министерство образования и культуры Республики Армения проводит последовательную работу в направлении преподавания армянских и арменоведческих предметов в университетах, музеях-институтах и ​​центрах зарубежных стран, а также популяризации арменоведческих исследований. Эта политика будет постоянной.