Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանում բացվել է հայագիտական ամբիոն
ՀՀ պետական ֆինանսավորմամբ Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանում պաշտոնապես բացվել է հայագիտական առաջին ամբիոնը, որին ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նախարարի տեղակալը տեղում ծանոթացել է հայապահպանությանն առնչվող խնդիրներին, քննարկվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության իրավասությունների շրջանակում դրանց հնարավոր լուծումները, ինչպես նաև գործող մեկօրյա դպրոցներին համապատասխան գրականությամբ և օժանդակ ուսումնական նյութերով աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները:
Հայագիտական կենտրոնի բացման արարողությանը Արթուր Մարտիրոսյանը հանդես է եկել ելույթով՝ նշելով, որ հայագիտության ոլորտը մշտապես գտնվում է Կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
«Իսպանիայում հայագիտական կենտրոնի բացումը կարևոր է մի քանի տեսանկյունից: Իսպանիայում, ըստ վերջին տվյալների, 10.000-ից ավելի հայ է ապրում, ուստի այսպիսի մեծ հայ համայնք ունեցող երկրի համար չափազանց կարևոր է կրթության շարունակականության ապահովումը: Կարևոր բաղադրիչ է նաև հայոց լեզվի և հայ մշակույթի տեսանելիության ապահովման խնդիրը: Համոզված եմ՝ հայագիտական կենտրոնը երկու պետությունների միջև մշակության երկխոսության և միջպետական համագործակցության ամուր կամուրջ է կարող է հանդիսանալ»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը և հավելել, որ առաջիկայում նախատեսվում է մի շարք ծրագրեր իրականացնել հայագիտության ոլորտում, մասնավորապես՝ Եվրոպայում բոլոր հայագիտական կենտրոնների մասնակցությամբ կազմակերպվելու է համաժողով՝ քննարկելու ցանցային համագործակցության և համատեղ հետազոտություններ իրականացնելու բոլոր հնարավորությունները:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Իսպանիայի հայ համայնքի ազդեցիկ ներկայացուցիչներ, որոնք շնորհակալական խոսքեր են ուղղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանն ու դեսպանատանը՝ կենտրոնի գործունության կազմակերպման գործընթացին աջակցելու համար:
Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանի ռեկտոր Խոակին Գոյաչե Գոնյիի (Joaquín Goyache Goñi) հրամանով համալսարանի հայազգի դասախոս Ֆրանսիսկո Սուրյան Էրնանդեսը (Francisco Zurian Hernández) նշանակվել է Մադրիդի Կոմպլուտենս համալսարանի հայագիտության հատուկ ամբիոնի տնօրեն։ Ամբիոնի ակադեմիական աշխատանքներն իրականացնելու նպատակով կդիտարկվի ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից Հայաստանից իսպաներենի իմացությամբ համապատասխան մասնագետի գործուղման հնարավորությունը։ 2023 թ. սեպտեմբերից ամբիոնի ուսումնական գործընթացը կազմակերպելու նպատակով հայկական կողմին առաջարկվել է կրթական ծրագիր մշակել՝ թեմատիկ բացվածքով (Հայաստանի ժամանակակից պատմություն, արտաքին քաղաքականություն, հայոց լեզու)։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հետևողական աշխատանք է իրականացնում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ: Այդ քաղաքականությունը լինելու է շարունակական։

A Chair of Armenology was opened at the Complutense University of Madrid
The first Chair of Armenology was officially opened at the Complutense University of Madrid, the capital of Spain, with RA state funding, which was attended by Artur Martirosyan, Deputy Minister of the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia.
On the spot, the Deputy Minister got acquainted with the problems related to the protection of Armenians, their possible solutions within the competencies of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports were discussed, as well as the possibilities of providing support to the existing one-day schools with appropriate literature and auxiliary educational materials.
Artur Martirosyan made a speech at the opening ceremony of the Armenian studies center, noting that the field of Armenian studies is always at the center of the government's attention.
"The opening of the Armenian studies center in Spain is important from several points of view. According to the latest data, more than 10,000 Armenians live in Spain, so a country with such a large Armenian community needs to ensure the continuity of education. The issue of ensuring the visibility of the Armenian language and Armenian culture is also an important component. I am sure that the Armenian studies center can be a strong bridge of cultural dialogue and interstate cooperation between the two states," said Artur Martirosyan and added that shortly it is planned to implement several programs in the field of Armenian studies, in particular, a conference will be organized with the participation of all Armenian studies centers in Europe. to discuss all opportunities for networking and joint research.
Influential representatives of the Armenian community in Spain were also present at the event. They thanked the RA Ministry of Education and Culture and the Embassy for supporting and organizing the center's activities.
On the order of the Rector of the Complutense University of Madrid, Joaquín Goyache Goñi, the university's Armenian lecturer Francisco Zurian Hernández was appointed the director of the unique chair of Armenian Studies of the Complutense University of Madrid. To carry out the academic work of the department, the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia will consider the possibility of sending a relevant specialist from Armenia with knowledge of the Spanish language. To organize the educational process of the chair from September 2023, the Armenian side was offered to develop an educational program with a thematic opening (modern history of Armenia, foreign policy, Armenian language).
The Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia carries out consistent work in teaching Armenian and Armenian subjects in universities, museum institutes, and centers of foreign countries and promoting Armenological research. This policy will be continuous.