Ադրբեջանցի զինծառայողին ազգային ատելության հողի վրա սպանության մեղադրանք է ներկայացվել
Գլխավոր դատախազությունը ապրիլի 17-ին տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Ագշին Բաբիրովի և Հուսեյն Ախունդովի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. նրանք կալանավորվել են:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է նաև, որ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Հուսեյն Ախունդովը 2023 թվականի ապրիլի 12-ին, հասնելով Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Շղարշիկ բնակավայրում գտնվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ պահակակետ, նշված պահակակետի պահպանությունն իրականացնող՝ ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի բջջային հեռախոսն ու մեքենան հափշտակելու շահադիտական դրդումներով, հետագայում դարձյալ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն հասնելու հանցավոր արարքի կատարումը հեշտացնելու, ինչպես նաև ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, իր մոտ ապօրինի պահվող ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պահպանությունն իրականացնող և պահակակետի մոտ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի ուղղությամբ: Հ.Մ.-ն ստացված մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել է:
Այնուհետև, Հուսեյն Ախունդովն իր հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու ուղղակի դիտավորությամբ հափշտակել է Հ.Մ.-ի մարմնի կողքն ընկած բջջային հեռախոսը, ծխախոտն ու կրակայրիչը, փորձել գործարկել կայանված մեքենայի շարժիչը, սակայն չկարողանալով՝ դիմել է փախուստի: Ախունդովը, հեռանալով դեպքի վայրից, հափշտակված բջջային հեռախոսի միջոցով նկարահանել է տեսաուղերձ՝ նշելով. «(...) փառք Աստծո հաջողությամբ հասել ենք Հայաստան և գլխատել 400-ից 500 հայերի, մենք դավաճան չենք, և հույս ունենք հաջողությամբ վերադառնալ Ադրբեջան (…)»: Այնուհետև, Ախունդովը հափշտակված բջջային հեռախոսում ներբեռնել է համացանցային հավելված և նկարահանված տեսաուղերձը հրապարակել սոցիալական ցանցի իր էջում: Դրանից հետո, Ախունդովը ոտքով գնացել է Սյունիքի մարզի Աճանան գյուղի ուղղությամբ և 2023 թվականի ապրիլի 13-ին հայտնաբերվել է պատահական անցորդների կողմից, ովքեր, պարզելով նրա՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի ծառայող լինելու հանգամանքը, վնասազերծել են նրան և հանձնել ՀՀ իրավապահ մարմիններին:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ քննիչը 2023 թվականի ապրիլի 18-ին միջնորդություն է ներկայացրել Հուսեյն Ախունդովի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխելու, լրացնելու և նոր հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որը հսկող դատախազի նույն օրվա որոշմամբ բավարարվել է:
Հուսեյն Ահլիմանի Ախունդովի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխվել, լրացվել է և նրա նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի հրազեն պահելու և փոխադրելու, շահադիտական դրդումներով, այլ հանցանքի կատարումը հեշտացնելու նպատակով և ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու հանրորեն վտանգավոր արարքների համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետ, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետ, 335-րդ հոդվածի 2-րդ մաս և 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ, 13-րդ և 15-րդ կետեր):
Տեղեկացնենք նաև, որ 2023 թվականի ապրիլի 17-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից Գլխավոր դատախազությունում ստացվել են ձերբակալված Հուսեյն Ախունդովի՝ քրեակատարողական հիմնարկ մուտք գործելիս մարմնի զննությամբ արձանագրված վնասվածքների վերաբերյալ տեղեկանքները, որոնք նույն օրն ուղարկվել են Քննչական կոմիտե՝ մարմնական վնասվածքների առաջացման հանգամանքները պարզելու նպատակով քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար: 2023 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործություն՝ մի խումբ անձանց կողմից) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:

The Azerbaijani serviceman was charged with murder on the grounds of national hatred
The General Prosecutor's Office informed on April 17 that a public criminal prosecution was initiated against Azerbaijani citizens Agshin Babirov and Hussein Akhundov. They were detained.
According to the criminal proceedings investigated by the central investigation department of the RA National Security Service, it was also found that the citizen of the Republic of Azerbaijan, Hussein Akhundov, on April 12, 2023, arriving at the guard post "Zangezuri Copper-Molybdenum Combine" CJSC located in the Shgharshik settlement of the Kapan municipality of the Syunik region, the guard of the said guard post was an RA citizen. With selfish motives to steal H.M.'s mobile phone and car, later again to facilitate the criminal act of illegally crossing the RA state border to reach the Islamic Republic of Iran, as well as to illegally deprive his life with the motive of national hatred, intolerance, and hostility, shots from his illegally kept rifle fired in the direction of RA citizen H.M., who is guarding "Zangezur Copper-Molybdenum Combine" CJSC and is near the guard post. H.M. died on the spot from the injuries he received.
Then, Hussein Akhundov stole the mobile phone, cigarette, and lighter lying next to H.M.'s body, tried to start the parked car's engine but could not, and fled. Akhundov, leaving the scene of the incident, shot a video message using the stolen mobile phone, saying: "(...) thanks to God, we successfully reached Armenia and beheaded 400 to 500 Armenians, we are not traitors, and we hope to return to Azerbaijan (...) successfully". Then, Akhundov downloaded an Internet application on the stolen mobile phone and posted the recorded video message on his social network page. After that, Akhundov went on foot in the direction of the village of Achanan in the Syunik region and was found on April 13, 2023, by passers-by who, finding out that he was an employee of the Armed Forces of Azerbaijan, neutralized him and handed him over to the law enforcement agencies of the Republic of Armenia.
Based on the factual data obtained in the criminal proceedings, the investigator submitted a motion on April 18, 2023, to amend, complete, and initiate a new public criminal prosecution against Husein Akhundov, granted by the supervising prosecutor's decision on the same day.
The public criminal prosecution against Husein Ahlimani Akhundov under Article 469, Part 3, Clause 2, Article 340, Part 2, Clause 1, and Article 335, Part 2 of the RA Criminal Code has been amended, supplemented and a new public criminal prosecution was initiated against him for illegally crossing the RA state border with prior consent by a group of persons, hiding from customs control by a group of persons with prior permission, illegally transporting firearms and ammunition across the RA state border, illegal possession of weapons by a group of persons with prior consent and for transportation, for the purpose of facilitating the commission of another crime and for the purpose of facilitating the commission of another crime and for the publicly dangerous acts of illegally depriving another person of life with the motive of national hatred, intolerance and enmity (Article 469, Part 3, Clause 2, Article 340-2 of the RA Criminal Code Item 1 of Part 1, Item 2 of Article 335 and Items 10, 13 and 15 of Part 2 of Article 155).
It should be noted that on April 17, 2023, the General Prosecutor's Office of the RA National Security Service received the reports regarding the injuries recorded by the body examination of the arrested Husein Akhundov upon entering the prison, which was sent to the Investigative Committee on the same day to initiate criminal proceedings to find out the circumstances of the physical injuries. To resolve the issue. On April 18, 2023, criminal proceedings were initiated under Article 195, Part 2, Clause 5 of the RA Criminal Code (physical intervention by a group of persons).