Կառավարությունը ներկայացրել է, թե մինչև օրս քանի գերեվարված կա Ադրբեջանում
ՀՀ կառավարության ծրագրի 2022 թվականի կատարման վերաբերյալ զեկույցում անդրադարձ կա գերիների վերադարձի խնդրին։
Ըստ զեկույցի, չհասցեագրված են մնում Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում առկա մի շարք հումանիտար հարցերի շուրջ պայմանավորվածություններ. «Ի հեճուկս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ Ադրբեջանը մինչև օրս շարունակում է 33 գերեվարված հայ քաղաքացու պահել անազատության մեջ»:
Զեկույցից տեղեկանում ենք, որ 2022 թվականի ընթացքում հաջողվել է ապահովել 31 գերեվարված հայ քաղաքացու վերադարձը. «Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում կարևոր է մնում նաև անհետ կորած անձանց հարցը: Հայկական կողմից 975 քաղաքացու գտնվելու վայրն անհայտ է համարվում, որոնցից 777-ը՝ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի, 196-ը՝ 44-օրյա պատերազմի, 2-ը՝ սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետևանքով»:
2022 թվականին ՀՀ-ն Ադրբեջանին է վերադարձրել ենթադրաբար անհետ կորած համարվող ադրբեջանցիների 35 ոսկոր և մարմինների գտնվելու հնարավոր վայրերի երեք քարտեզ:

The government presented how many captives there are in Azerbaijan to date
The report on the implementation of the RA government's plan for 2022 refers to the issue of the return of prisoners.
According to the report, agreements on several humanitarian issues in Armenia-Azerbaijan relations remain unaddressed. "Contrary to point 8 of the tripartite statement of November 9, 2020, Azerbaijan continues to keep 33 captured Armenian citizens in prison."
We learn from the report that during 2022, it was possible to ensure the return of 31 captured Armenian citizens. "The issue of missing persons also remains important in the relations between Armenia and Azerbaijan. On the Armenian side, the location of 975 citizens is considered unknown, 777 of them as a result of the first Karabakh war, 196 as a result of the 44-day war, and 2 as a result of the September aggression.
In 2022, Armenia returned to Azerbaijan 35 bones of allegedly missing Azerbaijanis and three maps of the possible locations of the bodies.