ՀՀ ՄԻՊ-ն այցելել է Հայաստանում կալանավորված ադրբեջանցի զինծառայողներին
Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն այսօր՝ ապրիլի 16-ին, այցելել է Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում կալանավորված զինծառայողներին։ Պաշտպանը ծանոթացել է վերջիններիս պահման պայմաններին և նրանց իրավունքների ապահովմանն առնչվող հարցերին, այդ թվում՝ առողջության պահպանման իրավունքին։
Առանձնազրույցների ընթացքում պետական մարմինների և պաշտոնատար անձանց կողմից խոշտանգումների, վատ վերաբերմունքի այլ ձևերի, այդ թվում՝ հոգեբանական ճնշումների վերաբերյալ որևէ բողոք չի ներկայացվել։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից արձանագրվել է, որ նշված անձինք ապահովված են պահման պատշաճ պայմաններով, այդ թվում՝ մշտական խմելու ջրով, սնունդով, հիգիենայի պարագաներով։ Ըստ անհրաժեշտության՝ վերջիններս ստանում են բժշկական օգնություն և սպասարկում։
Այցին ներգրավված է եղել Պաշտպանի աշխատակազմի բժիշկ-մասնագետը, ով ծանոթացել է նշված անձանց բժշկական փաստաթղթերին և տրամադրվող բժշկական օգնության ծավալներին։ Ազատությունից զրկված անձինք տեղեկացրել են, որ ծանոթ են իրենց առաջադրված մեղադրանքին, իրենց տրամադրվել է անվճար հանրային պաշտպան, վարույթի ողջ ընթացքում ապահովված է եղել թարգմանչի մասնակցությունը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ազատությունից զրկված անձանց պարզաբանվել են իրենց իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմները, դատական ակտով կիրառված սահմանափակումների բնույթը, դրանց բողոքարկման կարգը և ժամկետները, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանին դիմելու կառուցակարգերը։

Правозащитник РА посетила арестованных в Армении азербайджанских военнослужащих
Сегодня, 16 апреля, Защитник прав человека Республики Армения Анаит Манасян посетила задержанных в Республике Армения военнослужащих Вооруженных Сил Азербайджана. Защитник ознакомилась с условиями содержания последних и вопросами, связанными с обеспечением их прав, в том числе права на охрану здоровья.
В ходе личных бесед никаких жалоб на пытки, иные формы жестокого обращения, в том числе психологического давления, со стороны государственных органов и должностных лиц не поступало. Правозащитник зафиксировала, что указанным лицам обеспечены надлежащие условия содержания, в том числе постоянная питьевая вода, продукты питания, предметы гигиены. По мере необходимости последние получают медицинскую помощь и обслуживание.
К визиту был привлечен врач-специалист аппарата Защитника, который ознакомился с медицинскими документами указанных лиц и объемами оказанной медицинской помощи. Задержанные сообщили, что ознакомлены с выдвинутыми против них обвинениями, им предоставлен бесплатный общественный защитник, а также обеспечено участие переводчика на протяжении всего судебного разбирательства.
Правозащитник разъяснил механизмы защиты своих прав, характер ограничений, применяемых судебным актом, порядок и сроки их обжалования, а также структуры обращения к правозащитнику.