«Մեր վերջնական նպատակն է կերտել իմաստալից ապագա բոլորի համար»․ Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դիլիջանում մասնակցել է «Փոխակերպում դեպի կայունություն: Էներգիա և ֆինանսներ» խորագրով բարձր մակարդակի կոնֆերանսի բացմանը: Միջոցառումը ՀՀ կառավարության և Կենտրոնական բանկի աջակցությամբ կազմակերպել է «Տնտեսական հեռանկարների կենտրոն-հիմնադրամ»-ը, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Կոնֆերանսին մասնակցել են Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Կառավարության, Ազգային ժողովի, փորձագիտական դաշտի և մասնավոր հատվածի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ: Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել բոլորիդ Հայաստանում՝ Դիլիջանում, կայուն ֆինանսավորման վերաբերյալ այս կարևոր համաժողովում։ Այսօր մենք կարող ենք քննարկել կայուն ֆինանսավորման հրատապ անհրաժեշտությունը և դրա դերը երկարաժամկետ կայունության հասնելու գործում:
Ամենամեծ մարտահրավերները, որոնց մենք բախվում ենք ներկայումս, ինչպիսիք են` կենսաբազմազանության կորուստը, կլիմայի փոփոխությունը, աղքատությունը և սոցիալական անհավասարությունը, անկասկած, պահանջում են հրատապ գործողություններ, և ես կարծում եմ, որ դրանց լուծման գործում կայուն ֆինանսավորումը կարող է ունենալ կարևորագույն դերերից մեկը: Մենք նպատակաուղղվելու ենք կայուն զարգացման նպատակներին ֆինանսական ներդրումների միջոցով՝ դրանք համապատասխանեցնելով սոցիալական հավասարությանը և ֆինանսական պատասխանատու գործելակերպին։
Կարծում եմ, որ ֆինանսական հաստատությունները և առհասարակ գործարար համայնքը կարող են վճռորոշ դեր խաղալ կայուն զարգացման հասնելու գործում: Ֆինանսական հաստատությունները կարող են ինտեգրել բնապահպանական, սոցիալական և կառավարման նկատառումներն իրենց որոշումների կայացման գործընթացներում և խթանել կայուն աճը, նվազեցնել բնապահպանական և սոցիալական ռիսկերը: Սա մեզ հնարավորություն կտա նպաստել ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանը:
Այսօր մենք հիանալի հնարավորություն ունենք ուսումնասիրելու կայուն ֆինանսավորման ներկա վիճակը և քննարկելու սպասվող մարտահրավերներն ու հնարավորությունները: Ոլորտի բարձր մակարդակի փորձագետներն ու մասնագետները կկիսվեն իրենց գիտելիքներով և փորձով այնպիսի կենսական կարևոր թեմաների շուրջ, ինչպիսիք են` կանաչ ֆինանսները, կլիմայական ռիսկերի կառավարումը և կայուն հաշվետվությունները:
Կցանկանայի նաև նշել, որ կայուն ֆինանսավորումը ոչ միայն վերականգնվող էներգիայի և կանաչ տեխնոլոգիաների մեջ ներդրումն է, այլ նաև սոցիալական հավասարության խթանումը և տնտեսական աճի օգուտների արդարացի բաշխման ապահովումը: Այս կատեգորիան պահանջում է համապարփակ մոտեցում, որը հաշվի կառնի բոլոր շահագրգիռ կողմերի կարիքները, ներառյալ մարգինալացված խմբերը, աշխատակիցները և տեղական համայնքները:
Այնուամենայնիվ, մենք պետք է գիտակցենք, որ կայուն ֆինանսավորումն ինքնանպատակ չէ և չի շտկելու բոլոր խնդիրները։ Թեև դա կարևոր գործիք է, որը կարող է օգնել մեզ շարժվել դեպի ավելի կայուն ապագա: Մենք բոլորս ունենք մեր սեփական դերն այս գործում և պետք է անենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է կայուն ֆինանսավորումը խթանելու համար: Եվ կապ չունի՝ մենք քաղաքականություն մշակողներ ենք, ֆինանսական ինստիտուտներ, թե բիզնեսի ներկայացուցիչներ։
Որպես վերջաբան՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր մասնակիցներին և բանախոսներին այսօր այս գեղեցիկ առողջարանային Դիլիջան քաղաքում մեզ միանալու համար։ Հուսով եմ, որ այս համաժողովը ևս մեկ հնարավորություն կլինի մտքեր փոխանակելու և միմյանցից սովորելու, թե ինչպես խթանել կայուն ֆինանսավորումը և հասնել պայծառ ապագայի: Միասին մենք կարող ենք ստեղծել մի աշխարհ, որն ավելի արդար և կայուն է բոլորի համար: Մեր վերջնական նպատակն է` կերտել իմաստալից ապագա բոլորի համար»:

«Наша конечная цель — создать осмысленное будущее для всех». Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие на открытии конференции высокого уровня ««Энергетика и финансы».Трансформации к стабильности» в Дилижане. Мероприятие было организовано «Центром-фондом «Экономические перспективы» при поддержке правительства РА и Центрального банка, попечительский совет которого возглавляет бывший президент Центрального банка Артур Джавадян.
В конференции приняли участие Президент Республики Ваагн Хачатурян, вице-премьер-министры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, многие представители правительства, Национального собрания, экспертной сферы и частного сектора. Премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой в частности заявил:
«Для меня большая честь приветствовать всех вас на этой важной конференции по устойчивому финансированию в Дилижане, Армения. Сегодня мы можем обсудить насущную потребность в устойчивом финансировании и его роль в достижении долгосрочной устойчивости.
Самые большие проблемы, с которыми мы сталкиваемся сегодня, такие как утрата биоразнообразия, изменение климата, бедность и социальное неравенство, несомненно, требуют срочных действий, и я считаю, что устойчивое финансирование может сыграть одну из самых важных ролей в их решении. Мы будем стремиться к достижению целей устойчивого развития посредством финансовых инвестиций, согласовывая их с принципами социальной справедливости и финансовой ответственности.
Я считаю, что финансовые учреждения и бизнес-сообщество в целом могут сыграть решающую роль в достижении устойчивого развития. Финансовые учреждения могут интегрировать экологические, социальные и управленческие соображения в свои процессы принятия решений и способствовать устойчивому росту, снижать экологические и социальные риски. Это позволит нам внести свой вклад в реализацию Целей ООН в области устойчивого развития.
Сегодня у нас есть прекрасная возможность изучить текущее состояние устойчивого финансирования и обсудить предстоящие проблемы и возможности. Ведущие отраслевые эксперты и профессионалы поделятся своими знаниями и опытом по таким жизненно важным темам, как «зеленые» финансы, управление климатическими рисками и устойчивая отчетность.
Я также хотел бы отметить, что устойчивое финансирование связано не только с инвестированием в возобновляемые источники энергии и зеленые технологии, но и с продвижением социальной справедливости и обеспечением справедливого распределения выгод экономического роста. Эта категория требует комплексного подхода, учитывающего потребности всех заинтересованных сторон, включая маргинализированные группы, сотрудников и местные сообщества.
Однако мы должны понимать, что устойчивое финансирование не является самоцелью и не решит всех проблем. Хотя это важный инструмент, который может помочь нам двигаться к более устойчивому будущему. Мы все должны сыграть в этом свою роль и должны сделать все возможное для обеспечения устойчивого финансирования. И неважно, являемся ли мы политиками, финансовыми учреждениями или представителями бизнеса.
В заключение я хотел бы поблагодарить всех участников и спикеров за то, что они присоединились к нам сегодня в этом прекрасном городе-курорте Дилижане. Я надеюсь, что эта конференция станет еще одной возможностью обменяться идеями и узнать друг у друга о том, как продвигать устойчивое финансирование и добиваться светлого будущего. Вместе мы можем создать более справедливый и устойчивый мир для всех. Наша конечная цель — создать осмысленное будущее для всех».