Ադրբեջանական ԶՈւ կողմից ուժի կիրառումն ունի սահմանային բնակավայրերի մարդկանց ահաբեկելու նպատակ․ ՀՀ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը այսօր՝ ապրիլի 14-ին, իր առաջին աշխատանքային այցն է իրականացրել Սյունիքի մարզի Տեղ համայնք։ Այցի նպատակն էր ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից սահմանի տեղակայման կետերի ճշգրտման պատրվակով ՀՀ զինված ուժերի զինծառայողներին մոտենալու, սադրելու և հրազենային զենքերից, այնուհետև տարբեր տրամաչափի այլ զինատեսակներից կրակ վարելու դեպքից հետո տեղում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ փաստահավաք աշխատանքներ իրականացնելը, խախտումները հաստատող փաստեր և ապացույցներ հավաքագրելը, քաղաքացիական բնակչությանը մտահոգող խնդիրներին ծանոթանալը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղում իրավիճակը քննարկել է Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի, Տեղ համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցի, ինչպես նաև բնակիչների հետ։ Բնակիչները մտահոգություններ են հայտնել իրենց կյանքի եւ անվտանգության, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության, կրթության և այլ հիմնական իրավունքների հետ կապված։ Նրանց կողմից կարևորվել են արոտավայրերի օգտագործման, անասնապահությամբ զբաղվելու միջոցով իրենց ընտանիքներին ապահովելու խնդիրները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինծառայողների կողմից ուժի կիրառումը և ուժի կիրառման սպառնալիքն ունեն նաև սահմանային բնակավայրերի մարդկանց ահաբեկելու նպատակ։
Այսպիսով, ապրիլին ադրբեջանական կողմի իրականացրած գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակի հետ կապված հավաքագրված փաստերը վկայում են, որ խախտվում է բնակիչների սեփականության իրավունքը, վտանգվում են նրանց կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, երեխաների կրթության իրավունքները, բնակիչները զրկվում են գյուղատնտեսությամբ և անասնապահությամբ զբաղվելու հնարավորությունից։
Ինչպես վերը նշված, այնպես էլ հավաքագրված մյուս փաստերը ամփոփվելու են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում։ Դրանք կներկայացվեն իրավասու միջազգային կազմակերպություններին և այլ դերակատարներին, ինչպես նաև պետական իրավասու գերատեսչություններին։

Целью применения силы Вооруженными Силами Азербайджана является запугивание населения приграничных населенных пунктов. ЗПЧ РА
Сегодня, 14 апреля, правозащитница Анаит Манасян совершила свой первый рабочий визит в общину Тех Сюникского марза. Целью визита было проведение на месте фактологической работы по установлению фактов нарушения прав человека после инцидента с приближением, провокацией и стрельбой военнослужащими ВС Азербайджана из огнестрельного и другого оружия различного калибра по военнослужащим ВС РА под предлогом корректировки пунктов дислокации границы.
Правозащитник обсудила ситуацию на месте с губернатором Сюникской области Робертом Гукасяном, главой общины Тех Давидом Гулунцем, а также с жителями. Жители выразили обеспокоенность по поводу своей жизни и безопасности, физической и психической неприкосновенности, собственности, образования и других основных прав. Они осветили проблемы использования пастбищ и обеспечения своих семей за счет животноводства.
Правозащитник особо подчеркнула, что применение силы азербайджанскими военнослужащими и угроза применения силы преследуют также цель запугать жителей приграничных населенных пунктов.
Таким образом, собранные факты, связанные с ситуацией, создавшейся в результате действий, осуществленных азербайджанской стороной в апреле, свидетельствуют о нарушении имущественных прав жителей, угрозе их жизни, физической и психической неприкосновенности, правах детей на образование, лишены возможности заниматься земледелием и животноводством.
Как вышеперечисленные, так и другие собранные факты будут обобщены в офисе Защитника прав человека. Они будут представлены компетентным международным организациям и другим субъектам, а также компетентным государственным ведомствам.