Արարատի մարզում ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը փրկել է ճոպանի վրա կախված 12-ամյա տղայի կյանքը
Ապրիլի 13-ին արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել Արարատի մարզում։ Ժամը 13:25-ի սահմաններում՝ «Արարատ» բժշկական կենտրոնի շտապօգնության կայանից ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Արարատի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ բժիշկների հերթապահ խումբը, «մեխանիկական շնչահեղձություն, շնչական անբավարարություն 1-ին աստիճանի կոմատոզ վիճակ, գլխուղեղի հիպոքսեմիա» ախտորոշմամբ, իրենց մոտ է տեղափոխել մի երեխա։
Ինչպես հայտնում է Shamshyan.com-ը, ոստիկանները պարզել են, որ երեխան հիվանդանոց է տեղափոխվել Արարատ քաղաքի թիվ 1-ին հիմնական դպրոցից։ Նա Արարատի մարզի բնակիչ, 12-ամյա նշված դպրոցի սան է։ Պարզվել է նաև, որ ժամը 13:10-ի սահմաներում աշակերտը դպրոցի մարզադահլիճում, դասամիջոցի ժամանակ, պտուտակաձողի վրա ամրացված ճոպանով, ինչ որ գործողություններ է կատարել և պարանը փաթաթվել է տղայի պարանոցին, բարեբախտաբար, դպրոցի ֆիզկուլտուրայի դասատուն ու աշակերտները տարօրինակ ձայներ են լսել ու մտնելով դահլիճ երեխային հայտնաբերել են կախված։
Ֆիզկուլտուրայի 37-ամյա ուսուցիչ Մանվել Մկրտչյանը կարողացել է ժամանակին կտրել պարանը, ապա, անհրաժեշտ մերսումներ կատարելուց հետո, երեխային կարողացել է անհրաժեշտ առաջին բուժօգնությունը ցուցաբերել, որից հետո տեղափոխել են «Արարատ» բժշկական կենտրոն։ Դեպքի փաստով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Աղբյուրի տեղեկություններով՝ երեխային Արարատի բժշկական կենտրոնից տեղափոխել են Երևանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն։

Учитель физкультуры в Араратской области спас жизнь 12-летнему мальчику
13 апреля в Араратской области произошло ЧП. Около 13:25 из дежурной части Медицинского центра "Арарат" в Араратское отделение Полиции МВД РА поступил сигнал тревоги о том, что к ним поступил ребёнок с диагнозом "механическое удушье, дыхательная недостаточность , коматозное состояние 1-й степени, гипоксемия головного мозга».
Об этом сообщает Shamshyan.com., полиция выяснила, что ребенка доставили в больницу из начальной школы №1 города Арарат. Им оказался житель Араратской области, 12-летний ученик указанной школы. Выяснилось, что около 13:10 в спортзале школы, во время перемены, ученик выполнял какие-то действия с веревкой, прикрепленной к перекладине, и веревка обмоталась вокруг шеи мальчика. Учительница и ученики услышали странные звуки и вошли в зал.Ребенка нашли повешенным.
37-летний учитель физкультуры Манвел Мкртчян вовремя смог перерезать веревку, затем, после проведения необходимых процедур, смог оказать ребенку необходимую первую помощь, после чего его перевели в медпункт «Арарат». По факту инцидента возбуждено уголовное дело. Согласно источнику, ребенок был переведен из медицинского центра "Арарат" в ереванский медицинский центр "Пресвятая Богородица"