Սահմանի հսկողությունը սահմանապահներին հանձնելը կնվազեցնի նոր կոնֆլիկտների հավանականությունը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱԿՀ գործող նախագահի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է, թե Ադրբեջանի հետ սահմանին զինված ուժերի փոխարինումը սահմանապահներով պետք է լինի վերջնական կարգավորումների մաս։
Նրա խոսքով, բոլոր երկրներում սահմանապահ ծառայությունները տարբերվում են ԶՈւ–ից գործիքակազմով ու անգամ զինատեսակներով։
Միրզոյանը նշել է, որ որ սահմանի հսկողության հանձնումը սահմանապահ ծառայությանը էականորեն կնվազեցնի հետագա նոր կոնֆլիկտների, այդ թվում` նաև Հայաստանի տարածք ներխուժելու հավանականությունը։ Նա հիշեցրել է, որ երկու երկրների սահմանի որոշ հատվածներում սահմանապահներ են կանգնած, և փորձը ցույց է տալիս, որ այդ տարածքներում բախումների հավանականությունն ավելի ցածր է։

Handing border control over to border guards will reduce the likelihood of new conflicts
RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan announced at a joint press conference with the acting president of the CSCE that the replacement of armed forces with border guards on the border with Azerbaijan should be part of the final settlement.
According to him, the border guard services in all countries differ from the armed forces in terms of equipment and even weapons.
Mirzoyan noted that the transfer of border control to the border guard service will significantly reduce the probability of further new conflicts, including invasion of the territory of Armenia. He reminded that there are border guards in some parts of the border between the two countries, and experience shows that the probability of clashes is lower in those areas.