Կա հայ-թուրքական սահմանն ամռան սկզբին բացելու պայմանավորվածություն
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման բանակացություններում ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, թե կա հայ-թուրքական ցամաքային սահմանն ամռան սկզբին բացելու պայմանավորվածություն։
Նրա խոսքով, սահմանը պետք է բացվի երրորդ երկրների քաղաքացիների ու դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար։
Ռուբինյանը նաև նշել է, որ թուրքական կողմը նույնպես պատրաստվում է դրան. «Համենայն դեպս, չի հնչել պնդում, որ պայմանավորվածությունն ուժի մեջ չէ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ հայկական կողմն աշխատանքներ է տանում Մարգարա անցակետի կահավորելու, վերազինելու համար, ինչը ենթադրում է նաև ենթակառուցվածքների ստեղծում։

There is an agreement to open the Armenian-Turkish border at the beginning of the summer
In the negotiations for the settlement of Armenia-Turkey relations, the RA special representative Ruben Rubinyan announced an agreement to open the Armenian-Turkish land border at the beginning of summer.
According to him, the border should be opened for citizens of third countries and holders of diplomatic passports.
Rubinyan also noted that the Turkish side is also preparing for it. "In any case, there was no claim that the agreement is not in force," he said, adding that the Armenian side is working to furnish and re-equip the Margara checkpoint, which also implies the creation of infrastructure.