Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 15 բուժառու
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություներով, վիրահատական միջամտություններ և հետինպլանտացիոն համուղղում պահանջող ախտաբանությամբ 15 անձ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
10 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»ՓԲԸ-ում 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 305 հիվանդ։

15 medical patients were transferred from Artsakh to Armenia
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 15 people with tumor diseases, surgical interventions, and pathology requiring post-implantation correction from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh were transferred to the specialized medical centers of the Republic of Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.
10 medical patients referred to Armenia for treatment within the framework of the state order returned to Artsakh with their companions.
7 children are in the neonatal and resuscitation wards in the "Arevik" medical unit.
"Republican Medical Center" PJSC has 5 patients in the intensive care unit, and 1 is severely ill.
Until today, 305 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.