Կներդրվի կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի թողարկման արդիական համակարգ
Ներքին գործերի նախարարությունը նախաձեռնել է Կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի թողարկման շուկայի հետ նախնական հաղորդակցման գործընթաց:
Ծրագրի հիմնական նպատակը Հայաստանի թվային վերափոխմանը և բնակչությանը բարձրորակ հանրային ծառայություններ մատուցելուն նպաստելն է:
Ակնկալվում է՝
- Ներդնել քաղաքացիների փորձառության և ծառայության որակի՝ համաշխարհային մակարդակի նոր ստանդարտներ, ներառյալ՝ սպասելաժամանակի, ճամփորդական և նույնականացման փաստաթղթերի թողարկման ժամկետների կրճատում, հաճախորդների սպասարկման նոր ստանդարտների ձևավորում սպասարկման կենտրոններում, ինչպես նաև՝ կենտրոնների ֆիզիկական պայմանների արդիականացում լավագույն միջազգային ստանդարտներին համահունչ։
- Բարձրացնել ավտանգ ու գլոբալ ստանդարտներին համարժեք ճամփորդական ու նույնականացման փաստաթղթեր ստանալու դիմելիությունն ու կիրառելիությունը՝ նպաստելով Հայաստանում թվային հասարակության զարգացմանը, ներառյալ՝ էլեկտրոնային ծառայությունների օգտագործման ծավալների և ավտոմատացման այլ հնարավորությունների աճը։
- Փոխարինել հնացած ՏՏ ենթակառուցվածքը՝ առկա լուծումների հետ կապված գործընթացների անվտանգությունը, արդյունավետությունը բարելավելու և գործառնական ռիսկերը կառավարելու, ինչպես նաև՝ նորարարական լուծումներ որդեգրելու նպատակով՝ դրանք շարունակաբար ներդաշնակեցնելով միջազգային լավագույն ստանդարտներին։
2023 թ-ի ապրիլի 17-ին տեղի կունենա համաժողով, որին նախապես գրանցված հավանական ծառայություն մատուցող ընկերություններին կներկայացվի ծրագիրը, կլինի հարցուպատասխան:
Շուկայի հետ նախնական հաղորդակցման փուլի վերաբերյալ բոլոր մանրամասները հրապարակված են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կայքում։

An up-to-date system for issuing biometric passports and identification cards will be introduced
The Ministry of Home Affairs has initiated an initial communication process with the market for the issuance of Biometric Passports and ID Cards.
The project's primary goal is to contribute to the digital transformation of Armenia and provide high-quality public services to the population.
It is expected:
- Introduce new world-class standards of citizen experience and service quality, including reduction of waiting time, travel and identification document issuance periods, formation of new customer service standards in service centers, and modernization of the physical conditions of centers in line with the best international standards.
- Increase the applicability and applicability of obtaining travel and identification documents equivalent to secure and global standards, contributing to the development of the digital society in Armenia, including the increase in the use of e-services and other opportunities for automation.
- Replace outdated IT infrastructure to improve the security, efficiency, and operational risk management of processes related to existing solutions and adopt innovative solutions, continuously harmonizing them with the best international standards.
A conference will be held on April 17, 2023, at which the program will be presented to pre-registered potential service providers, and there will be a question-and-answer session.
All details regarding the preliminary communication stage with the market are published on the RA Ministry of Economy website.