Արմեն Դարբինյանը չի ստացել ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների աջակցությունն ու չի մասնակցի Սլավոնական համալսարանի ռեկտորի ընտրություններին
Հայ-Ռուսական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը հայտարարել է, որ առաջիկայում չի մասնակցի ռեկտորի ընտրություններին։
«Ս.թ. մայիսի 14-ին լրանում է իմ՝ որպես Հայ-Ռուսական համալսարանի ռեկտոր լիազորությունների ժամկետը:
Ես դիմել էի համալսարանի համահիմնադիրներին (ՀՀ և ՌԴ կառավարություններին)` հայտնելով իմ պատրաստակամությունը վերընտրվելու ևս հինգ տարի ժամկետով և հայցելով նրանց աջակցությունը: Նման աջակցություն սակայն՝ երկու կողմերից էլ ես չստացա: Ենթադրում եմ, որ նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակում առաջացել են նոր խնդիրներ, որոնց լուծման համար իմ թեկնածությունը լավագույնը չէ: Այս իմաստով լիովին համաձայն եմ կողմերի հետ:
Իսկ սա նշանակում է մեկ բան. առաջիկայում կայանալիք ընտրություններին՝ չնայած համալսարանի ողջ անձնակազմի կողմից ինձ՝ որպես միասնական թեկնածու առաջադրման հանգամանքին, ես չեմ մասնակցելու:
Ինձ մնում է Շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության բոլոր ժամանակների կառավարություններին՝ քսանմեկուկես տարի կառուցողական ակադեմիական աշխատանք կատարելու այս հրաշալի հնարավորության համար: Արդյունքում ունենք զրոյից աճած, օբյեկտիվ չափանիշներով միջազգային վարկանիշներում Հայաստանի ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ համալսարան ճանաչված հաստատություն:
Ուրախ, Հպարտ և Շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր հավատացին իմ տեսլականին և միացան ինձ՝ կերտելու մեր հեքիաթային աշխարհը:
Ամենայն հաջողություն եմ մաղթում ներկա և ապագա համալսարանականներին. նրանք այլևս ունեն նշաձող, որին պիտի փորձեն առաջիկայում ևս համապատասխանել:
Իսկ ի՞նչ եմ մտադիր անելու ես: Չեմ բացառում մասնավոր համալսարանի ստեղծումը՝ նույն արժեքների՝ Սիրո, Ազատության, Արդարության, Արժանապատվության, Համերաշխության, Իմացության և Անձնային աճի տիրույթում: Սա իհարկե կպահանջի սոլիդ ֆինանսական ներդրումներ, և այս իմաստով ես բաց եմ առարկայական ու հետաքրքիր առաջարկությունների համար:

Армен Дарбинян не получил поддержки правительств РА и РФ и не будет участвовать в выборах ректора Славянского университета
Ректор Армяно-Российского университета Армен Дарбинян заявил, что в ближайшее время не будет участвовать в выборах ректора.
"14 мая истекает срок моих полномочий ректора Армяно-Российского университета.
Я обратился к соучредителям университета (правительствам РА и РФ), выразив готовность быть переизбранным еще на пятилетний срок и прося их поддержки. Однако я не получил такой поддержки ни с одной из сторон. Предполагаю, что в новой геополитической ситуации возникли новые проблемы, для решения которых моя кандидатура не самая лучшая. Я полностью согласен со сторонами в этом смысле.
А это означает одно. Я не буду участвовать в предстоящих выборах, несмотря на то, что я был выдвинут в качестве единого кандидата всем коллективом университета.
Мне остается поблагодарить правительства Республики Армения и Российской Федерации за эту прекрасную возможность вести конструктивную научную работу в течение двадцати одного с половиной года. В результате мы имеем учебное заведение, выросшее с нуля и признанное ЛУЧШИМ вузом Армении в международных рейтингах по объективным меркам.
Счастлив, горд и благодарен всем, кто поверил в мое видение и присоединился ко мне, чтобы построить наш сказочный мир.
Желаю нынешним и будущим студентам университета всего наилучшего. у них уже есть эталон, которому они постараются соответствовать в ближайшем будущем.
И что я собираюсь делать? Я не исключаю создания частного университета в сфере тех же ценностей: Любви, Свободы, Справедливости, Достоинства, Солидарности, Знаний и Личностного Роста. Это, конечно, потребует солидных финансовых вложений, и в этом смысле я открыт для содержательных и интересных предложений.