Կհեշտանա Վրաստանի տարածքով Հայաստանի կապը Ռուսաստանի Դաշնության հետ
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանը ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում երեկ այցելել է վրաց-ռուսական սահման տանող Քվեշեթի-Կոբի շուրջ 23կմ երկարությամբ նոր ճանապարհին կառուցվող 9կմ երկարությամբ թունելի շինհրապարակ։
Հայկական պատվիրակությունը շինտեղամաս է այցելել Վրաստանի տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Իրակլի Կարսելաձեի և Վրաստանի ճանապարհային դեպարտամենտի ղեկավարի ուղեկցությամբ։ Հայաստանյան պատվիրակության անդամները վրաց գործընկերների հետ դիտարկել են 9կմ երկարությամբ թունելի կառուցման ընթացիկ աշխատանքները, ծանոթացել շինարարության, թունելի հորատման նորագույն տեխնոլոգիաներին։
Նոր ճանապարհը և թունելը կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի համար։ Այս նոր ենթակառուցվածքը շահագործման հանձնելուց հետո կհեշտանա Վրաստանի տարածքով Հայաստանի կապը Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ 23կմ երկարությամբ 2 գոտիանոց ասֆալտբետոնե ճանապարհն ունենալու է 5 կամուրջ և 5 թունել (ամենաերկարը՝ 9կմ)։ Նախարար Սանոսյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Վերին Լարսի սահմանային անցակետ։

Связь Армении с Российской Федерацией через территорию Грузии будет облегчена
Исполнительный директор фонда "Дорожное ведомство" Гор Аветисян в составе делегации, возглавляемой министром экономического и технологического развития РА Гнелом Саносяном, вчера посетил строительную площадку строящегося 9-километрового тоннеля на 23-км новой дороги вокруг Квешети-Коб, ведущей к грузино-российской границе.
Армянская делегация посетила строительную площадку в сопровождении министра территориального развития и инфраструктур Грузии Ираклия Карселадзе и главы Департамента автомобильных дорог Грузии. Члены армянской делегации вместе с грузинскими коллегами ознакомились с ходом строительства 9-километрового тоннеля, ознакомились с новейшими технологиями строительства и бурения тоннелей.
Новая дорога и тоннель имеют большое значение для Армении. После ввода в эксплуатацию этой новой инфраструктуры будет облегчена связь Армении с Российской Федерацией через территорию Грузии. 2-полосная асфальтобетонная дорога протяженностью 23 км будет иметь 5 мостов и 5 тоннелей (самый длинный – 9 км). Делегация во главе с министром Саносяном также посетила погранпереход Верхний Ларс.