Զանգեզուրի կոմբինատի և Կապանի համայնքապետարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Ապրիլի 6-ին Կապանի մշակույթի կենտրոնում առաջին անգամ Կապանի համայնքապետարանի և «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի միջև ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր։ Փաստաթուղթը 5-ամյա գործունեության համար է, որտեղ ըստ տարիների նախանշված է գործողությունների պլանը։ Կողմերը համագործակցելու են տնտեսական, սոցիալական, քաղաքաշինական, կրթական, մշակութային, մարզական և այլ ոլորտներում։
Հուշագիրը ստորագրեցին «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին և Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը։ «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին և Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը կարևորեցին փաստաթղթի ստորագրումը՝ այն համարելով ավելի բարձր մակարդակի փոխհարաբերությունների սկիզբ։
Հուշագրի ստորագրման արարողությունից հետո ԶՊՄԿ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին մասնավորապես նշեց․ «Հուշագրի ստորագրումը բիզնեսի և համայնքի միջև ճիշտ փոխհարաբերությունների դրսևորում է։ Մենք բարեգործություն չենք անում, այլ միասին աշխատում ենք յուրաքանչյուրս մեր մասով, ինչը առաջին հերթին հայ ժողովրդի բարեկեցության համար է։ Մեր պարտականություններից է նաև սոցիալական պատասխանատվություն ունենալ այն համայնքների նկատմամբ, որտեղ գործունեություն ենք ծավալում։ Մինչ այս էլ աջակցել ենք համայնքին, այսուհետ էլ դրա ծավալները միայն ու միայն կավելանան»։
Համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը վստահություն հայտնեց, որ այս իրողությունը ամրագրվելու է համագործակցության պատմության էջերում։ «Լիահույս եմ, որ սրանով հիմք ենք դնելու ավելի բարձր մակարդակի համագործակցության։ Մենք շատ բարձր ենք գնահատում ԶՊՄԿ-ի կորպորատիվ, սոցիալական պատասխանատվության մակարդակը և այդ շրջանակում բարի կամքի դրսևորումը»։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանը, գլխավոր տնօրենի տեղակալ Արթուր Նիկողոսյանը, Կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը։

Меморандум о Сотрудничестве Между Зангезурским Медно-Молибденовым Комбинатом и Муниципалитетом Капана (ФОТО)
6 Апреля впервые был подписан меморандум о сотрудничестве между муниципалитетом Капана и ЗАО «Зангезурский Медно-Молибденовый Комбинат» (ЗММК). Документ рассчитан на 5 лет, где план действий изложен по годам. Стороны будут сотрудничать в экономической, социальной, градостроительной, образовательной, культурной, спортивной и других сферах.
Меморандум был подписан генеральным директором ЗАО «ЗММК» Романом Николаевичем Худолием и главой общины Капан Геворгом Парсяном. Роман Худолий и Геворг Парсян подчеркнули важность подписания документа, посчитав его началом сотрудничества более высокого уровня между общиной и комбинатом по вопросам социально-экономического развития города и общин.
После церемонии подписания меморандума генеральный директор ЗАО «ЗММК» Роман Николаевич Худолий, в частности, заявил: «Подписание меморандума — это манифестация правильных отношений между бизнесом и общиной. Мы не занимаемся благотворительностью, а работаем вместе, каждый из нас выполняет свою часть работы. Мы социально ответственная компания и всегда поддерживали социально-экономическое развитие наших общин. Наша поддержка будет только увеличиваться, становясь все более существенной и адресной».
Руководитель общины Капана Геворг Парсян выразил уверенность, что эта действительность войдет в историю сотрудничества. «Надеюсь, что этим мы заложим основу для более высокого уровня сотрудничества. Мы высоко ценим уровень корпоративной социальной ответственности ЗММК и проявление доброй воли компании в этой сфере».
На мероприятии также присутствовали первый заместитель генерального директора компании Вардан Джанян, заместитель генерального директора Артур Никогосян, директор по устойчивому развитию Армен Степанян.