Հայաստանը շահագրգռված է Բրազիլիայի հետ համագործակցության զարգացմամբ
Հայաստանի և Բրազիլիայի միջև առկա են ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ: Նշել է Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն ապրիլի 7-ին Հայաստանում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգայի հետ հանդիպմանը:
Միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացման հարցում Սարգիս Խանդանյանը կարևորել է բարեկամական խմբերի ակտիվ աշխատանքը:
Խոսելով երկկողմ փոխգործակցությունից՝ հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է՝ Հայաստանը շահագրգռված է Բրազիլիայի հետ մի շարք բնագավառներում համագործակցության զարգացմամբ:
Կողմերը փաստել են, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններում առանձնահատուկ է բրազիլահայ համայնքի դերակատարությունը: Նշվել է, որ համայնքը նշանակալից ներդրում ունի Բրազիլիայի հասարակական կյանքում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում անվտանգային խնդիրներին և մարտահրավերներին՝ Սարգիս Խանդանյանը փաստել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության ամրապնդմամբ: Սակայն ներկայումս անվտանգության մակարդակը մեր տարածաշրջանում շարունակում է մնալ փխրուն: «Ավելի քան 3 ամիս է՝ Ադրբեջանն արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը, որի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է հումանիտար աղետի եզրին»,- ընդգծել է պատգամավորը: Նա նշել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը: Խնդրի հանգուցալուծման հարցում կարևորվել է միջազգային գործընկերների դերակատարությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ֆաբիո Վազ Պիտալուգան նշել է. «Բրազիլիան հետաքրքրված է խորացնելու միջխորհրդարանական երկխոսությունը Հայաստանի հետ»:

Армения заинтересована в развитии сотрудничества с Бразилией
Между Арменией и Бразилией существуют теплые и дружеские отношения. Об этом заявил председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян на встрече с Чрезвычайным и Полномочным послом Федеративной Республики Бразилия в Армении Фабио Вазом Питалугой 7 апреля.
Саргис Ханданян подчеркнул активную работу групп дружбы в деле углубления межпарламентских связей.
Говоря о двустороннем сотрудничестве, председатель комиссии подчеркнул, что Армения заинтересована в развитии сотрудничества с Бразилией в ряде сфер.
Стороны констатировали особую роль армянской общины Бразилии в отношениях между двумя странами. Было отмечено, что община вносит значительный вклад в общественную жизнь Бразилии.
Касаясь вопросов безопасности и вызовов в регионе, Саргис Ханданян заявил, что Армения заинтересована в укреплении безопасности и стабильности на Южном Кавказе. Однако в настоящее время уровень безопасности в нашем регионе остается неустойчивым. "Более 3 месяцев Азербайджан блокирует Лачинский коридор, единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром, в результате чего армяне Нагорного Карабаха находятся на грани гуманитарной катастрофы", - говорится в сообщении. подчеркнул депутат. Он отметил, что Азербайджан не выполняет решение Международного суда ООН о разблокировании Лачинского коридора. Подчеркнута роль международных партнеров в решении проблемы.
Выразив благодарность за прием, Фабио Ваз Питалуга сказал: «Бразилия заинтересована в углублении межпарламентского диалога с Арменией»