ՀՀ ՊՆ-ն պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարության 2 այլ զորավարժությունների
Ապրիլի 6-ին Պենտագոնի կայքում «Defender 2023» բազմազգ զորավարժության մասին հաղորդագրության մեջ մասնակից երկրների ցուցակում նշված էր նաեւ Հայաստանը: Որոշ ժամանակ անց, սակայն, ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչությունը խմբագրեց հաղորդագրությունը, և Հայաստանն այլեւս մասնակիցների ցանկում ներառված չէր: Պարզաբանում ստանալու համար Radar Armenia-ն դիմեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանին։
Ի պատասխան նա ասաց. «ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ընթացիկ տարում պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարության կողմից կազմակերպվող 2 այլ զորավարժությունների՝ KFOR (Կոսովոյի ուժեր) և Saber Junction (Միաձուլված սուր) զորավարժություններին»:

Минобороны РА планирует участие в двух других военных учениях командования Сухопутных войск США в Европе
6 апреля на сайте Пентагона, посвященном многонациональным учениям «Defender 2023», в списке стран-участниц упоминалась и Армения. Однако через некоторое время Минобороны США отредактировало сообщение, и Армения больше не включалась в список участников.  Radar Armenia обратился за разъяснениями к пресс-секретарю министра обороны РА Араму Торосяну.
В ответ он сказал: «Министерство обороны РА планирует принять участие в 2 других военных учениях, организованных Командованием Сухопутных войск США в Европе в этом году: KFOR (Силы Косово) и Saber Junction (Fusing Sword).