Բյուջեի հարկային եկամուտները գերակատարվել են 14 մլրդ դրամով (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«2023թ. բյուջեի եկամուտների մասը շատերը համարում էին ռիսկային, շատերը՝ ոչ իրատեսական։ Բայց ուրախությամբ պետք է արձանագրեմ, որ առաջին եռամսյակի բյուջեի հարկային եկամուտները գերակատարվել են 14 մլրդ դրամով». հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ առաջին եռամսյակի հարկային եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 15.2%-ով կամ շուրջ 60.8 մլրդ դրամով. «2023թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում հավաքագրված գումարներից հարկ վճարողներին է վերադարձվել 93.5 մլրդ դրամ, որը 2022թ. առաջին եռամսյակի ցուցանիշը գերազանցում է 82%-ով կամ 42.2 մլրդ դրամով»։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ 2018թ. դրությամբ ՀՀ-ում շուրջ 60 մլրդ դրամի՝ նման գումար կար, որը տասնյակ տարիներով չէր վճարվել. «Անհատների փողն էր, որ գերավճարների շրջանակներում պետությունը վերցրել ու չէր տալիս»։ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ այն ժամանակվա օրենսդրությամբ այդ գումարների վերադարձ նախատեսված էր վեցամսյա պարբերականությամբ. «Մենք սկզբից այդ ժամկետը կրճատեցինք, դարձրինք 3 ամիս, իսկ 2021թ.՝ 1 ամիս»։

Налоговые поступления в бюджет перевыполнены на 14 млрд драмов (ВИДЕО)
"Многие считали доходную часть бюджета 2023 года рискованной и нереальной. Но с удовольствием должен сообщить, что налоговые поступления в бюджет первого квартала перевыполнены на 14 млрд. драмов . Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, налоговые поступления в первом квартале увеличились на 15,2% или около 60,8 млрд драмов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. "Налогоплательщикам возвращено 93,5 млрд драмов собранных за первый квартал 2023 года денег, которые превышает показатель первого квартала 2022 года на 82% или 42,2 млрд драмов.
Пашинян напомнил, что на момент 2018 года в РА было около 60 млрд. драмов, таких денег, которые не выплачивались десятки лет. « Это были деньги физических лиц, которые государство брало и не давало в рамках переплат». Пашинян напомнил, что по тогдашнему законодательству возврат этих сумм планировался с шестимесячным интервалом. «Мы изначально сократили этот срок, сделали его 3 месяца, а в 2021 году — 1 месяц».