ԳՐԵԿՈ-ն Հայաստանի կատարողականում՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարում, առաջընթաց է գրանցել
Եվրոպայի խորհրդի կողմից պաշտոնապես հրապարակվել է ԵԽ Կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խմբի (ԳՐԵԿՈ)՝ ՀՀ դատավորների, դատախազների, պատգամավորների շրջանում կոռուպցիայի կանխարգելման գնահատման միջանկյալ զեկույցը։
Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրականացված լայնածավալ հակակոռուպցիոն և դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների արդյունքում՝ ԳՐԵԿՈ-ն նախկին 7 հանձնարարականի փոխարեն ներկայումս արդեն 9 հանձնարարական համարում է լիարժեք կատարված իսկ մյուս 9 հանձնարարականները համարվում են մասամբ կատարված: Նշյալ 2 հանձնարարականներն առնչվում են դատախազների շրջանում կոռուպցիայի կանխարգելմանը, ինչպես նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գործունեությանը։
Մասնավորապես, ԳՐԵԿՈ-ի կողմից դրական է համարվել դատախազների շրջանում վարքագծի կանոնների, շահերի բախման և կոռուպցիայի կանխարգելմանն առնչվող վերապատրաստումների, ինչպես նաև դատախազությունում խորհրդատվական կարգով շահերի բախման, վարքագծի կանոնների պահպանման վերաբերյալ տրվող խորհրդատվական մեխանիզմի ներդրումը:
ԳՐԵԿՈ-ի կողմից առաջընթաց է համարվել նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի լիազորությունների և գործառույթների շրջանակների հստակեցմանն ուղղված քայլերը:
Անդրադառնալով մասամբ իրականացված հանձնարարականներին, հարկ է նշել, որ դրանք առնչվում են ԱԺ պատգամավորների և դատավորների գործունեության վերաբերյալ տրված հանձնարարականներին, ինչպես նաև պաշտոնատար անձանց կողմից նվերների ընդունման սահմանափակումների վերաբերյալ առկա կարգավորումներին, որը պայմանավորված է 2022 թվականին իրականացված օրենսդրական փոփոխություններից բխող ենթաօրենսդրական իրավական ակտերի ընդունման անհրաժեշտությամբ և համապատասխան կառուցակարգերի ներդրմամբ:
Միաժամանակ, անդրադառնալով մասամբ իրականացված հանձնարարականներին ԳՐԵԿՈ-ն շեշտել է, որ Կառավարությունը դրանց կատարման ուղղությամբ շարունակում է ակտիվ քայլեր իրականացնել:
Առաջընթացով պայմանավորված Հայաստանը վերջապես դուրս է եկել ԳՐԵԿՈ-ի գնահատման անհամապատասխանության գործընթացից՝ այլևս չհամարվելով «համընդհանուր անբավարար» կատարողական ունեցող երկիր, որպիսին համարվում էր 2015-2019թթ․ գնահատումների արդյունքներով։
Հայաստանի Հանրապետությունը 2004 թվականից սկսած անդամակցում է ԳՐԵԿՈ-ին և հանձնարարականների գնահատման համատեքստում պարբերաբար ենթարկվում է գնահատման։

GRECO зафиксировала прогресс в борьбе Армении с коррупцией
Совет Европы официально опубликовал промежуточный отчет оценки предотвращения коррупции среди судей, прокуроров и депутатов Группы государств Совета Европы по борьбе с коррупцией (GRECO).
В результате широкомасштабных антикоррупционных и судебных реформ, проведенных Республикой Армения, вместо предыдущих 7 рекомендаций, GRECO считает полностью выполненными 9 рекомендаций, а остальные 9 рекомендаций считаются частично выполненными. Упомянутые 2 рекомендации касаются предотвращения коррупции среди прокуроров, а также деятельности Комиссии по предупреждению коррупции.
В частности, GRECO посчитала положительным введение тренингов, связанных с предотвращением конфликта интересов и коррупции среди прокуроров, а также внедрение механизма консультирования по вопросам соблюдения конфликта интересов и правил поведения в органах прокуратуры.
GRECO также посчитала прогрессом шаги, направленные на уточнение полномочий и объема функций Комиссии по предотвращению коррупции.
Касаясь частично выполненных указаний, следует отметить, что они связаны с указаниями, данными о деятельности депутатов Национального Собрания и судей, а также действующими положениями об ограничениях на принятие подарков должностными лицами, что обусловлено необходимостью принятия подзаконных правовых актов, вытекающих из законодательных изменений, осуществленных в 2022 году и соответствующих введению конструкций.
При этом, ссылаясь на частично выполненные поручения, в GRECO подчеркнули, что Правительство продолжает предпринимать активные шаги по их выполнению.
Благодаря прогрессу Армения, наконец, вышла из процесса несоответствия оценке GRECO, больше не считаясь страной с «в целом недостаточными» показателями, как это считалось в 2015-2019 г.
Республика Армения является членом GRECO с 2004 года и регулярно оценивается в контексте оценки рекомендаций.