GSP միջոցով ԱՄՆ ապրանքների արտահանման վերաբերյալ շնորհանդես Երևանում
Նախարար Վահան Քերոբյանի գլխավորությամբ ապրիլի 4-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում կայացել է ընդհանրացված նախապատվությունների համակարգի (GSP) միջոցով ԱՄՆ ապրանքների արտահանման վերաբերյալ շնորհանդեսը։
Միջոցառման ընթացքում ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցչի արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի (GSP) հարցերով փոխտեղակալ Լորա Բուֆոն հանգամանորեն ներկայացրել է համակարգի կիրառման ընթացակարգերն ու արտահանման ընդլայնման հնարավորությունները։ Միջոցառմանը ներկա էր նաև ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցչի (USTR) Եվրոպայի և Միջին Արևելքի գրասենյակի տնօրեն Ջեյսոն Բանթինը։
Վահան Քերոբյանն իր խոսքում նշել է․ «Հայաստանը ավանդաբար հանդես է եկել որպես սննդամթերքի արտահանող, սակայն մենք փորձում ենք փոխել կառուցվածքը և առավել կենտրոնանալ միջին և բարձր տեխնոլոգիական ապրանքների վրա»։

Презентация по экспорту товаров в США через GSP в Ереване
Под руководством министра Ваана Керобяна 4 апреля в Министерстве экономики РА состоялась презентация экспорта товаров в США по Всеобщей системе преференций (GSP).
В ходе мероприятия Лаура Баффо, заместитель торгового представителя США по Всеобщей системе привилегий (GSP), подробно представила процедуры применения системы и возможности расширения экспорта. Джейсон Бантин, директор европейского и ближневосточного офиса торгового представителя США (USTR), также присутствовал на мероприятии.
Ваан Керобян в своем выступлении сказал: «Армения традиционно выступала экспортером продуктов питания, но мы пытаемся изменить эту структуру и больше ориентироваться на средне- и высокотехнологичные продукты».