12 անձ Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից այսօր, սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով և վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 12 անձ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
6 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 264 հիվանդ։

12 people were transferred from Artsakh to RA specialized medical centers
Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 12 people with severe diseases of the cardiovascular system and pathologies requiring surgical interventions were transferred to specialized medical centers of Armenia from the "Republican Medical Center" CJSC of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.
6 medical patients referred to Armenia for treatment within the framework of the state order returned to Artsakh with their companions.
In the "Arevik" medical unit, 4 children are in the neonatal and resuscitation department.
At "Republican Medical Center" CJSC, 9 patients are in the intensive care unit, and 2 are in critical condition.
Until today, 264 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and accompaniment of the International Committee of the Red Cross.