Երևանում կայանալիք գագաթնաժողովին սպասվում է ակտիվ մասնակցություն
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի նախագահությամբ Կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել «Կանանց դերը ժողովրդավարության, խաղաղության և անվտանգության խթանման գործում» խորագրով միջազգային գագաթնաժողովի կազմակերպման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Նիստին մասնակցել է նաև ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, ում նախաձեռնությամբ գագաթնաժողովը կհյուրընկալվի Երևանում՝ ս.թ. հոկտեմբերի 19-20-ը: Միջոցառումն անցկացվում է «Կին քաղաքական առաջնորդներ» համաշխարհային ցանցի հետ համատեղ: Աննա Հակոբյանը մանրամասներ է ներկայացրել նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ: Նշվել է, որ նախնական տվյալներով՝ գագաթնաժողովին սպասվում է ակտիվ մասնակցություն:
Գագաթնաժողովը կանցկացվի լիագումար նստաշրջանի և աշխատաժողովների ձևաչափով: Նախատեսվում են քննարկումներ՝ ժողովրդավարական գործընթացներին կանանց մասնակցության մարտահրավերների և հնարավորությունների, խաղաղության և անվտանգության գործում կանանց ներդրման, հակամարտություններից տուժած կանանց խնդիրների և հարակից այլ թեմաների շուրջ:
Հանձնաժողովի անդամները քննարկել են գագաթնաժողովի անցկացմանը վերաբերող բովանդակային և կազմակերպչական մի շարք հարցեր:

Ожидается активное участие в саммите
Сегодня в правительстве под председательством руководителя аппарата премьер-министра Араика Арутюняна состоялось заседание межведомственной комиссии по координации деятельности по организации международного саммита «Роль женщин в продвижении демократии, мира и безопасности».
Во встрече также приняла участие супруга премьер-министра РА Анна Акопян, по инициативе которой 19-20 октября саммит пройдет в Ереване. Мероприятие проводится в партнерстве с Глобальной сетью женщин-политиков. Анна Акопян подробно рассказала о подготовительных работах. Отмечалось, что по предварительным данным ожидается активное участие в саммите.
Саммит пройдет в формате пленарного заседания и мастер-классов. Запланировано обсуждение проблем и возможностей участия женщин в демократических процессах, вклада женщин в дело мира и безопасности, проблем женщин, затронутых конфликтами, и других смежных тем.
Члены комиссии обсудили ряд содержательных и организационных вопросов, связанных с проведением саммита