Ալեն Սիմոնյանը պատասխանել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արձագանքել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի այսօրվա հրապարակմանը.
«Ամեն բան սպասում էի, բայց որ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կպահանջի իմ հրաժարականը, իրոք անսպասելի էր: Ես շնորհակալ եմ Ռուզվելտի, Տրումենի, Քլինթոնի և այլ պատմական դեմքերի հետ համեմատության համար, բայց եթե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը տխրահռչակ իրադարձություններից, իրեն դավաճան անվանելուց հետո այսպես է հանգստացել կամ փարատվել` դա իր ընտրությունն է:
Ես դավաճան չեմ, երբեք չեմ եղել և չեմ լինելու, և այն օրը, երբ կրկին փողոցում հավաքված հայրենակիցներս իմ առաջնորդության կարիքը կունենան, ապա ես տանը չեմ նստի և կլինեմ նրանց կողքին, եւ «թքած», թե հետո ով ինչ կասի: Պատմաբան նախագահը պետք է լավ իմանա, թե որոնք են աններելի սխալները և ինչ գին են վճարում պատմության մեջ աններելի սխալներ գործած երկրի ղեկավարները:
Հ.Գ. Առիթից օգտվելով՝ ես նույնպես տարածում եմ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի սույն հոդվածը, ինչպես նաև նրան հրավիրում եմ առաջնային մանդատով օժտված միակ ատյան՝ ՀՀ Ազգային ժողով, պատմության ընթացքում պետության վարկին հասցված ամենամեծ վնասների վերաբերյալ քննարկման համար»,- գրել է Ալեն Սիմոնյանը՝ ֆեյսբուքի իր էջում տարածելով նրա հոդվածը:

Ален Симонян ответил Левону Тер-Петросяну
Спикер НС РА Ален Симонян отреагировал на сегодняшнюю публикацию Первого Президента РА Левона Тер-Петросяна.
« Я ожидал всего, но то, что Левон Тер-Петросян, первый президент РА, потребует моей отставки, было действительно неожиданным. Я благодарен за сравнение с Рузвельтом, Трумэном, Клинтоном и другими историческими личностями, но если Левон Тер-Петросян, названный предателем после печальных событий,  успокоился или исчез, то это его выбор.
Я не предатель, никогда не был и никогда не буду, и в тот день, когда мои соотечественники, собравшиеся на улице, снова потребуют моего вовлечения и лидерства, тогда я не буду сидеть дома и буду рядом с ними, и "плевать" на что кто, что скажет потом Президент-историк должен хорошо знать, что такое непростительные ошибки и какую цену платят руководители страны, допустившие непростительные ошибки в истории.
P.S. Пользуясь случаем, распространяю и эту статью Левона Тер- Петросяна, а также приглашаю его в единственный орган, наделенный первичным мандатом, Национальное Собрание РА, для обсуждения наибольшего ущерба, нанесенного репутации государства в истории ", - написал на своей странице в Facebook Ален Симонян, поделившись своей статьей.