Կեղծ տեղեկություն է, թե այսօրվանից բաց է Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը
Արցախի ՆԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ սոցիալական ցանցերում տարածվող այն խոսույթը, թե իբր այսօրվանից բաց է  Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը, չի համապատասխանում իրականությանը։
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից առ այսօր, Ադրբեջանը Շուշի քաղաքի մերձակայքում փակել է արտաքին աշխարհի հետ կապող կյանքի միակ ճանապարհը։
Արդեն 111 օր է Արցախը շարունակում է մնալ շրջափակման մեջ, հաղթահարելով բազմաթիվ դժվարություններ, դիմակայելով ճանապարհի փակ լինելու պատճառով առաջացած հումանիտար խնդիդրներին։
Ստեփանակերտ-Բերդաձոր-Կոռնիձոր-Գորիս ճանապարհովայս պահին հնարավոր է միայն  իրականացնել Արցախի հումանիտար մատակարարումները` ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից:
Երթևեկությունը դեպի ՀՀ և հակառակ ուղղությամբ անկանխատեսելի վտանգավոր է, քանի դեռ Շուշիի հատվածում են ադրբեջանցի  պսևդո-բնապահպաններն ու զինվորականները։

Информация о том, что дорога, соединяющая Арцах с Арменией, с сегодняшнего дня открыта, является ложной.
Министерство внутренних дел Арцаха сообщает, что распространяемая в соцсетях информация о том, что дорога, соединяющая Арцах с Арменией, открыта с сегодняшнего дня, не соответствует действительности.
С 12 декабря 2022 года и по сегодняшний день Азербайджан закрыл единственный путь жизни, связывающий с внешним миром, вблизи города Шуши.
Арцах находится в осаде уже 111 дней, преодолев множество трудностей и столкнувшись с гуманитарными проблемами, вызванными закрытием дороги.
На данный момент осуществить доставку гуманитарных грузов в Арцах по дороге Степанакерт-Бердадзор-Корнидзор-Горис возможно только российскими миротворцами и Международным комитетом Красного Креста.
Движение в/из РА непредсказуемо опасно, пока в районе Шуши находятся азербайджанские псевдоэкологи и военные.