«44-օրյա պատերազմի ընթացքում ունեցել ենք 11 000 դասալիք»․ Աննա Հակոբյան
Ինձ համար ամբողջ Հայաստանը մեկ արյուն է, մենք մեկ կերպար ենք։ Այս մասին Տավուշ կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը։
«Բայց այն տղաներին, որոնք իրենց կյանքը նվիրել են հայրենիքին, բոլորից շատ եմ սիրում և թույլ չեմ տա պղծել նրանց հիշատակը։ Նրանք իրենց կյանքով պահեցին այն, որ մենք հիմա կանգնած ենք այստեղ»,- ասել է Աննա Հակոբյանը։
Աննա Հակոբյանն անդրադարձել է նաև 44-օրյա պատերազմին և նշել, որ պատերազմի ընթացքում ունեցել ենք 11 000 դասալիք։
«Երբ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հրամանատարը կոչ էր անում կամավորագրվել հայրենիքի պաշտպանությանը, այդ կոչին չէին հետևում։ Երբ ես ջոկատ կազմեցի, որպեսզի օրինակ ծառայեմ, դա ևս բացասաբար ընկալվեց։ Ունենք թշնամի և ունենք մեր հայրենիքը պաշտպանելու հարց։ Ո՞վ պիտի անի դա, եթե ոչ դուք։ Ոչ մի այլ երկրից չեն գալու մեր երկիրը պաշտպանեն»,- նշել է Աննա Հակոբյանը։
Նա հավելել է, որ կան բազմաթիվ դատական գործեր, որտեղ մեղադրյալները բանակի սպաներ են, զինվորներ, որոնք պատերազմի ժամանակ տեղեկատվություն են փոխանցել հակառակորդին։
«Մենք պետք է մեր պետությունը զարգացնենք, հզորացնենք և ժառանգենք մեր երեխաներին։ Պետք է ունենանք 500 000 հերոսներ, 4000 պատերազմի դաշտը լքող։ Մինչև այդպես չլինի, չեմ պատկերացնում ինչ հրաշք պիտի տեղի ունենա։ Նման հրաշքի մենք դարեր շարունակ չենք հանդիպել»,- իր խոսքը եզրափակել է վարչապետի տիկինը։

«Во время 44-дневной войны у нас было 11 тысяч дезертиров». Анна Акопян
Для меня вся Армения одной крови, мы один характер. Об этом в ходе визита в Тавуш заявила супруга премьер-министра РА Анна Акопян.
«Но я больше всех люблю тех мальчишек, которые посвятили свою жизнь Родине, и не позволю никому осквернить их память. Они ценой своих жизней спасли то, что мы сейчас здесь стоим", - сказала Анна Акопян.
Анна Акопян также коснулась 44-дневной войны и отметила, что за время войны у нас было 11 тысяч дезертиров.
«Во время 44-дневной войны, когда командующий призвал идти добровольцами на защиту Родины, очень многие не последовали этому призыву. Когда я сформировала отряд, чтобы показать пример, это тоже было воспринято негативно. У нас есть враг, и у нас есть проблема защиты нашей родины. Кто это сделает, если не мы? Ни из какой другой страны, не приедут чтобы защитить нашу страну", - сказала Анна Акопян.
Она добавила, что есть много судебных дел, где ответчиками являются армейские офицеры и солдаты, передавшие информацию противнику во время войны.
«Мы должны развивать наше государство, укреплять его и передавать в наследство нашим детям. У нас должно быть 500 000 героев на 4 000 дезертиров. Пока этого не произойдет, я не могу представить, какое чудо может нас спасти. С таким чудом мы не сталкивались веками», — заключила супруга премьер-министра.