«Գոլդ» համարանիշները կդրվեն աճուրդի
ՀՀ Ներքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ առաջարկելով փոխել ավտոմեքենաների «գոլդ» համարանիշների տրամադրման կարգը։
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման հարթակում տեղադրված փաստաթղթի համաձայն, «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» գործող օրենքով նախատեսված է հաշվառման համարանիշների 3 տեսակ՝ հերթական, ցանկալի, մեծ պահանջարկ ունեցող:
Հերթական համարանիշերը հատկացվում են պետական տուրքի վճարման դիմաց, իսկ վերջին երկուսը` 36 000- 8.000.000 դրամով` կախված համարանիշի տառային և թվային համադրություններից։
Նախագծով առաջարկվում է նախատեսել, նոր տեսակի չափորոշիչ ունեցող համարանիշ, որն իր արժեքով և տառերի ու թվերի համադրությունների արդյունքում կտարբերվի մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերից և որոնց օգտագործելու առաջնահերթության իրավունքը ստանալու համար կիրականացվի աճուրդ։
Աճուրդի մեկնարկային գներն ու անցկացման կարգը, նախագծի ընդունման դեպքում սահմանելու է կառավարությունը։

«Золотые» номерные знаки выставят на аукцион
Министерство внутренних дел РА выступило с законодательной инициативой, предложив изменить порядок выдачи «золотых» номеров на автомобили.
Согласно документу, размещенному на платформе для публикации проектов правовых актов, действующий закон «Об обеспечении безопасности дорожного движения» предусматривает 3 вида регистрационных знаков: обычные, желательные и востребованные.
Обычные номерные знаки выдаются в счет уплаты госпошлины, а последние два - за 36 000-8 000 000 драмов, в зависимости от сочетания букв и цифр номерного знака.
По проекту предлагается предусмотреть номерной знак с новым типом стандарта, который будет отличаться своим значением и в результате сочетаний букв и цифр от пользующихся большим спросом номерных знаков, и получить преимущественное право их использования, будет проведен аукцион.