Թոշակառուներն անկանխիկ եղանակով իրականացրել են 3.4 մլրդ դրամի առևտուր
ՀՀ կառավարության նիստում անդրադարձ է եղել անկանխիկ առևտրաշրջանառությանը։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ աճի տպավորիչ տեմպը շարունակվում է. «Փետրվարին թոշակառուներն անկանխիկ եղանակով իրականացրել են 3.4 մլրդ դրամի առևտուր»։
Նա հիշեցրել է, որ 2022թ. այդ ցուցանիշը գրեթե զրոյական է եղել. «Այս առևտրի արդյունքում մենք 86 մլն 711 հազար դրամ վերադարձրել ենք առևտուր իրականացրած կենսաթոշակառուներին»։
Ըստ վարչապետի՝ եռապատկվել է պոստ-տերմինալների թիվը. «Կարող ենք ասել, որ բոլոր գյուղական բնակավայրերում անկանխիկ առևտրի հնարավորություն է ստեղծվել, ինչն էլ իր հերթին բերում է լրացուցիչ էֆեկտ՝ ստվերի կրճատման»։

Пенсионеры осуществили безналичную торговлю на 3,4 млрд драмов
На заседании правительства РА речь шла о безналичном торговом обороте. По словам премьер-министра Никола Пашиняна, впечатляющие темпы роста сохраняются. «В феврале пенсионеры осуществили безналичную торговлю на 3,4 млрд драмов».
Он напомнил, что в 2022 г. этот показатель был практически равен нулю. «В результате этой торговли мы вернули пенсионерам, которые осуществляли торговлю, 86 миллионов 711 тысяч драмов » .
По словам премьер-министра, количество пост-терминалов увеличилось втрое. «Можно сказать, что во всех сельских населенных пунктах создана возможность безналичной торговли, что, в свою очередь, дает дополнительный эффект снижения теневого оборота».