Արարարտ Միրզոյանի և Մալթայի ԱԳ նախարարի հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի
Մարտի 30-ին Մալթայում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Մալթայի Հանրապետության արտաքին գործերի, Եվրոպայի հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջի հետ։
Նախարարներն արձանագրել են, որ Հայաստանի ու Մալթայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանական տարին նշանավորվում է հայկական կողմից Մալթա կատարված առաջին երկկողմ պաշտոնական բարձրաստիճան այցով:
Արարատ Միրզոյանը և Իեն Բորջը պատրաստակամություն են հայտնել զարգացնել և խորացնել երկկողմ հարաբերությունները, երկուստեք ջանքեր գործադրել տարբեր ոլորտներում առկա ներուժն առավելագույնս իրացնելու ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել առևտրատնտեսական համագործակցության ու գործարար կապերի ակտիվացմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին:
Նախարարները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգի տարբեր հարցերի, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում ակտիվ համագործակցության վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցերի։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ Հայաստանի տեսլականը և Հարավային Կովկասում կայունություն ու խաղաղություն կառուցելու հայկական կողմի ջանքերը:
Երկուստեք ընդգծվել է առկա խնդիրները բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորելու անհրաժեշտությունը:
ԱԳ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից արված հասցեական հայտարարություններին ու կոչերին համապատասխան գործնական քայլերի իրականացման կարևորությունը: Շեշտվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կյանքի կոչումը, ինչպես նաև Լաչինի միջանցք և ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու հրամայականը:

На встрече Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Мальты были обсуждены вопросы региональной безопасности
30 марта на Мальте состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с Министром иностранных дел, европейских дел и торговли Республики Мальта Йена Борджом.
Министры отметили, что юбилейный 30-летний год установления дипломатических отношений между Арменией и Мальтой отмечен первым двусторонним официальным визитом на высоком уровне армянской стороны на Мальту.
Арарат Мирзоян и Йен Бордж выразили готовность развивать и углублять двусторонние отношения, прилагать усилия с обеих сторон для максимальной реализации имеющегося потенциала в различных сферах.
Была отмечена активизация торгово-экономического сотрудничества и деловых связей, перспективы сотрудничества в сфере информационных технологий, туризма и других сферах, представляющих взаимный интерес.
Министры обменялись мнениями по различным вопросам повестки дня партнерства Армения-ЕС, а также активного сотрудничества на многосторонних площадках.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы, касающиеся региональной стабильности и безопасности.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге видение Армении урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и нагорно-карабахской проблемы, а также усилия армянской стороны по укреплению стабильности и мира на Южном Кавказе.
Обе стороны подчеркнули необходимость решения существующих проблем исключительно путем мирных переговоров.
Министр иностранных дел Мирзоян представил гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокировки Азербайджаном Лачинского коридора. Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул важность осуществления практических шагов в соответствии с заявлениями и призывами международных партнеров. Подчеркнута реализация решения Международного суда ООН от 22 февраля, а также необходимость направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах.