Հայաստանյան իշխանություններն ուզում են փոխել հարաբերությունների որակը մի տարածաշրջանում, ուր մեզ համար այլևս անվտանգ չէ. Սիմոնյան
Աշխատանքային այցով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում-քննարկում է ունեցել Ֆրիդրիխ Նաուման հիմնադրամի ղեկավար կազմի և հրավիրյալ պատգամավորների, քաղաքական և հասարակական գործիչների հետ:
Հանդիպումը մեկնարկել է հիմնադրամի միջազգային բաժնի ղեկավար Ռենե Կլաֆի ողջույնի խոսքով, որով նա կարևորել է Հայաստանի հետ հիմնադրամի աշխատանքը՝ հիշատակելով ժողովրդավարության ուղղությամբ ստացված գոհացուցիչ արդյունքները: Դրան հաջորդած ՀՀ ԱԺ նախագահի ելույթը նվիրված է եղել ժողովրդավարական արժեքների պահպանմանն ու մարդու իրավունքների և ազատությունների ուղղությամբ տարվելիք անհրաժեշտ քայլերին: Դիմելով ներկաներին՝ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ Հայաստանը, լինելով ժողովրդավարական արժեքներ կրող, հավատում է, որ ազատությունն ու պատասխանատվությունը բաց և ժողովրդավարական հասարակության նախադրյալներն են:
«Ժողովրդավարական հասարակության մասնիկն ենք նաև մենք՝ խորհրդարանականներս՝ ազատ խոսքը կրողներս: Ժամանակակից աշխարհում խորհրդարանական դիվանագիտությունն արտաքին քաղաքականության անբաժանելի մաս է կազմում: Մեծ է նաև նրա դերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ մեր երկիրն աջակցում է հիմնադրամի որդեգրած արժեքներին. անձնական, ընտրության, տնտեսական ազատությանը և իրավունքի գերակայությանը:
Խոսելով 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանի ստանձնած առաքելությունից՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ հայաստանյան իշխանություններն ուզում են փոխել հարաբերությունների որակը մի տարածաշրջանում, մի միջավայրում, ուր մեզ համար այլևս անվտանգ չէ: Ալեն Սիմոնյանը մասնավորեցրել է 44-օրյա պատերազմին և դրան հաջորդող իրադարձություններին վերաբերող որոշ կարևոր դրվագներ՝ ընդգծելով Հայաստանի և արցախահայության շուրջ կործանարար զարգացումների առկայությունը:
ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց սեփական ինքնությանը համապատասխան ապրելու իրավունքը մշտապես ոտնահարվել է ինչպես խորհրդային, այնպես էլ անկախ Ադրբեջանի կողմից և մեծ թափով շարունակվում է անարգվել մինչ օրս:
«Ադրբեջանի կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից փակվել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով 120 հազար բնակիչ հայտնվել է փաստացի շրջափակման մեջ: Ադրբեջանի այս գործողությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների կոպիտ խախտում է, որը ԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտմանն ուղղված Ադրբեջանի լայնածավալ և համակարգված քաղաքականության մի մասն է»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը՝ ընդգծելով, որ անգամ Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշմանն Ադրբեջանը չի ենթարկվում. մարտի 5-ին ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում զոհվել է երեք քաղաքացի: Նա նշել է, որ Նաումանի հիմնադրամի քննարկումից ժամեր առաջ ադրբեջանցիները կրակ են բացել գյուղատնտեսական աշխատանքներով զբաղվող հայերի ուղղությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը՝ Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու կապակցությամբ: Եզրափակելով խոսքը՝ նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության դարաշրջան բացելու օրակարգով:
ՀՀ ԱԺ նախագահի ելույթին հաջորդել են մասնակիցների հարցերը, որոնք հիմնականում վերաբերել են տարածաշրջանի անվտանգությանը և կայունությանը, միջազգային հանրության կողմից Հայաստանին և արցախահայությանը տրվող հասցեական գնահատականներին և աջակցությանը, Հայաստան-Սփյուռք կապերին և հայաստանյան հասարակության տրամադրվածությանն իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերություններին ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին ցուցաբերած հետաքրքրությանը: Գերմանացի գործընկերներին, մասնավորապես, հետաքրքրել են հայաստանյան բարեփոխումների ընթացքը և դրանց շոշափելիության վերաբերյալ համաժողովրդական տրամադրությունները:
Հանդիպման ավարտին հիմնադրամի ղեկավար կազմը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը երիտասարդ, բայց հաստատուն ժողովրդավարություն ունեցող Հայաստանին աջակցելու մասին:

The Armenian authorities want to change the quality of relations in a region where it is no longer safe for us; Simonyan
The delegation led by RA NA Speaker Alen Simonyan, who is on a working visit to the Federal Republic of Germany, had a meeting discussion with the management staff of the Friedrich Naumann Foundation and invited MPs, politicians, and public figures.
The meeting started with a welcome speech by the head of the international department of the foundation, René Claf, with which he emphasized the foundation's work with Armenia, mentioning the satisfactory results obtained in the direction of democracy. Following that, the RA NA Speaker's speech was dedicated to preserving democratic values and the necessary steps toward human rights and freedoms. Addressing the audience, Alen Simonyan said that Armenia, being a bearer of democratic values, believes that freedom and responsibility are the prerequisites of an open and democratic society.
"We, the parliamentarians, the bearers of free speech, are also part of the democratic society. In the modern world, parliamentary diplomacy is an integral part of foreign policy. Its role in developing interstate relations is also great," he noted, adding that our country supports the values adopted by the foundation: personal, choice, economic freedom, and the rule of law.
Speaking about the mission undertaken by Armenia after the Velvet Revolution in Armenia in 2018, the Speaker of the National Assembly noted that the Armenian authorities want to change the quality of relations in a region in an environment where it is no longer safe for us. Alen Simonyan detailed some important episodes related to the 44-day war and the events that followed it, emphasizing the presence of destructive developments around Armenia and Artsakh Armenians.
The Speaker of the National Assembly reminded that the right of the Armenians of Nagorno-Karabakh to live by their own identity was constantly violated by Soviet and independent Azerbaijan and continues to be disrespected with significant momentum to this day.
"Since December 12, 2022, Azerbaijan has closed the only road connecting Nagorno-Karabakh with Armenia and the outside world, the Lachin Corridor, resulting in 120,000 residents have been effectively blockaded. This action of Azerbaijan is a gross violation of the obligations assumed by the tripartite declaration of November 9, 2020, which is part of the large-scale and systematic policy of Azerbaijan aimed at the ethnic cleansing of the people of Nagorno-Karabakh," said Alen Simonyan, emphasizing that even the legally binding decision of the International Court of Justice, Azerbaijan does not obey. On March 5, an Azerbaijani subversive group killed three citizens in Nagorno Karabakh. He noted that hours before the discussion of the Nauman Foundation, Azerbaijanis opened fire on Armenians engaged in agricultural work.
The head of the parliament thanked the German government for supporting the decision to deploy a long-term monitoring mission of the EU in Armenia. Concluding the speech, he assured that Armenia is advancing the agenda of opening an era of peace in the region.
The RA NA Speaker's speech was followed by the questions of the participants, which mainly related to the security and stability of the region, the international community's assessment and support of Armenia and Artsakh Armenians, Armenia-Diaspora relations, and the attitude of the Armenian society to the government-opposition relations and the interest shown in local self-government elections. The German partners were particularly interested in the progress of the Armenian reforms and the popular sentiments regarding their tangibility.
At the end of the meeting, the fund's management team reaffirmed its readiness to support Armenia, which has a young but stable democracy.