Սկանդինավիայի շրջաններից արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքներ են ներթափանցել. օդի ջերմաստիճանը կտրուկ կնվազի
Մարտի 30–ին, 31-ին Սկանդինավիայի շրջաններից արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ օդի ջերմաստիճանը հանրապետության տարածքում մարտի 29-ի համեմատ, 30-ի ցերեկը կնվազի 5-6, 31-ին և’ գիշերը, և’ ցերեկը՝ ևս 6-8, ապրիլի 1-ի գիշերը՝ ևս 3-6 աստիճանով։
Մարտի 30-ին առանձին շրջաններում, 31-ին և ապրիլի 1-ին շրջանների մեծ մասում սպասվում են տեղումներ։ Մարտի 31-ի երեկոյան և ապրիլի 1-ին ծովի մակերևույթից հաշված 1200մ և ավելի բարձրություններում՝ ձյան տեսքով։
Մարտի 29-ին, 30-ին հանրապետության առանձին վայրերում սպասվում է քամու ուժգնացում 20-25մ/վ։
Այսօրվա գնահատմամբ՝ հանրապետության հովտային գոտում, այդ թվում Արարատյան դաշտում ամենացածր ջերմաստիճանը սպասվում է ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը օդում՝ 0․․․-2 աստիճան, հողի մակերևույթին՝ -3․․․-4 աստիճան, որը կդիտվի լուսադեմին, ժամը 05։00-07։00 ընկած ժամանակահատվածում։
Հանրապետության նախալեռնային գոտում 1200-1500մ բարձրություններում, որտեղ ծիրանենին նույնպես գտնվում է ծաղկած վիճակում, ամենացածր ջերմաստիճանը կանխատեսվում է մարտի 31-ի լույս ապրիլի 1-ի գիշերը՝ -2․․․-4 աստիճան, ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը 0․․․-2 աստիճան։
Այս հատվածներում ցածր ջերմաստիճանը մարտի 31-ի երեկոյան և 1-ի գիշերը կուղեկցվի նաև ձյան տեսքով տեղումներով։

Cold arctic air currents have penetrated from the regions of Scandinavia; the air temperature will drop sharply
On March 30 and 31, due to the penetration of cold arctic air currents from the Scandinavian regions, the air temperature in the territory of the republic will decrease by 5-6 degrees in the afternoon of the 30th compared to March 29, and by another 6 degrees in the night and day of the 31st. 8, on the night of April 1, by another 3-6 degrees. On March 30 and 31, due to the penetration of cold arctic air currents from the Scandinavian regions, the air temperature in the republic's territory will decrease by 5-6, compared to March 29, on the afternoon of the 30th. On the 31st, at night and during the day, another 6-8 degrees; on the night of April 1, another 3-6 degrees.
Precipitation is expected in some regions on March 30 and in most areas on April 31 and April 1. On the evening of March 31 and April 1, at altitudes of 1200 m above sea level, in the form of snow.
Wind intensification of 20-25 m/s is expected in some republic places on March 29 and 30.
According to today's assessment, the lowest temperature in the valley zone of the republic, including the Ararat Valley, is expected on the night of April 1-2: 0...-2 degrees, on the ground: -3...-4 degrees, which will be observed at dawn, between 05:00 and 07:00.
In the foothills of the republic at 1200-1500m altitude, where the apricot tree is also in bloom, the lowest temperature is predicted on the night of March 31st to April 1st: -2...-4 degrees, on the night of April 1st to April 2nd - 0 ...-2 degrees.
In these areas, the low temperature will be accompanied by precipitation in the form of snow on the evening of March 31 and the night of March 1.