«Դիլիջան» ազգային պարկ»-ում 5 հողակտոր կհատկացվի կառուցապատման համար
«Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ը անհատույց, անժամկետ օգտագործման իրավունքով տրամադրված հողերից մրցութային կարգով, կառուցապատման իրավունքով կատարում է 5 հողակտորի հողհատկացում: Այս մասին ասվում է Շրջակա միջավայրի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Համաձայն Կառավարության 18.12.2008թ. N 1578-Ն որոշման՝
Մրցութային փաթեթներին ներկայացվող նվազագույն պահանջներն են՝
ա. հողամասի մակերեսը,
բ. վարձակալության և (կամ) կառուցապատման իրավունքի ժամկետները,
գ. կառուցապատման դեպքում՝ դրա իրականացման ժամկետը,
դ. հողամասի համար առաջարկվող վարձավճարի չափը,
ե. նախատեսվող ներդրումների չափը՝ կցելով ֆինանսական երաշխիքները (Համաձայն ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի պահանջների),
զ. շրջակա միջավայրի պահպանության միջոցառումները,
է. բնության հատուկ պահպանվող տարածքների առանձնացված համապատասխան գոտիների նկատմամբ` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված պահանջներին բնության հատուկ պահպանվող տարածքների հողամասերում վարձակալության և (կամ) կառուցապատման իրավունքով իրականացվող գործունեության համապատասխանությունը.

В Национальном парке «Дилижан» будет выделено 5 земельных участков под строительство
ГНКО «Дилижанский национальный парк» выделяет 5 земельных участков с правом застройки на конкурсной основе из земель, предоставленных в безвозмездное, бессрочное право пользования. Об этом говорится в сообщении, распространенном министерством окружающей среды.
Согласно Постановлению Правительства от 18.12.2008 г. Решение N 1578-Н:
Минимальные требования к тендерным пакетам:
a. площадь участка,
b. условия аренды и (или) права на строительство,
c. в случае строительства - срок его реализации,
d. размер предлагаемой арендной платы за участок,
e. сумма планируемых инвестиций с приложением финансовых гарантий (в соответствии с требованиями Гражданского кодекса РА),
f. природоохранные мероприятия,
g. в отношении отдельных соответствующих зон особо охраняемых природных территорий соответствие деятельности, осуществляемой на праве аренды и (или) застройки на участках особо охраняемых природных территорий, требованиям, установленным законодательством Республики Армения;