Սեուլում մեկնարկած «Բժշկական Կորեա 2023» համաշխարհային 13-րդ համաժողովին մասնակցում է առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը:
Համաժողովի շրջանակներում նախարարի առաջին տեղակալը Սեուլում մի շարք երկկողմ և բազմակողմ հանդիպումներ է ունեցել:
Հարավային Կորեայի առողջության և բարեկեցության նախարարի առաջին տեղակալի հետ հադիպմանը Լենա Նանուշյանը երախտագիտություն է հայտնել կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ տրամադրած օգնության համար, կարևորել երկրների միջև երկարամյա համագործակցությունը:
Խոսելով առողջապահական բարեփոխումներից` Լենա Նանուշյանը նշել է հատկապես բժշկական համապարփակ ապահովագրության մասին, որն այս պահին Հայաստանում ներդրման փուլում է:
Կորեացի գործընկերը պատրաստակամություն է հայտնել փորձի փոխանակմամբ օգտակար լինել Հայաստանին, մասնավորապես պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Կորեայի օժանդակությամբ Հայաստանի ապահովագրական ֆոնդի մասնագետների համար վերապատրաստման ծրագրեր իրականացնել:
Կորեայի առողջապահական արդյունաբերության ինստիտուտի ղեկավար կազմի հետ հանդիպման ժամանակ կողմերը հստակեցրել են, որ հունիսին կորեացի մասնագետներից կազմված խումբ կայցելի Հայաստան` տեղում համագործակցության ուղղություններն ուրվագծելու համար:
Աշխատանքային այցի շրջանակներում առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը եղել է նաև Կորեայի Պլաստիկ վիրաբուժության և վերականգնողական բժշկության ժամանակակից կենտրոնում: Որտեղ ևս համագործակցության մի շարք պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել:

Корея готова быть полезной Армении, обмениваясь опытом по программе медицинского страхования
Первый заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян принимает участие в 13-й Всемирной конференции «Медицинская Корея 2023», которая стартовала в Сеуле.
В рамках конференции первый заместитель министра провела в Сеуле ряд двусторонних и многосторонних встреч.
На встрече с первым заместителем министра здравоохранения и социального обеспечения Южной Кореи Лена Нанушян выразила признательность за помощь, оказанную во время пандемии коронавируса, подчеркнула многолетнее сотрудничество между странами.
Говоря о реформах здравоохранения, Лена Нанушян упомянула комплексное медицинское страхование, которое в настоящее время внедряется в Армении.
Корейский партнер выразил готовность быть полезным Армении путем обмена опытом, в частности, достигнута договоренность о реализации обучающих программ для специалистов страхового фонда Армении с помощью Кореи.
В ходе встречи с руководящим составом Корейского института индустрии здоровья стороны уточнили, что в июне в Армению прибудет группа корейских специалистов, которые на месте наметят направления сотрудничества.
В рамках рабочего визита первый заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян также посетила современный центр корейской пластической хирургии и регенеративной медицины. Где также был достигнут ряд соглашений о сотрудничестве.