Սարգիս Խանդանյանն ընդունել է Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը մարտի 24-ին ընդունել է Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակին, որն ավարտում է Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունը:
Սարգիս Խանդանյանն արդյունավետ է գնահատել դեսպանի աշխատանքը մեր երկրում, որն ուղղված է եղել հայ-լեհական հարաբերությունների զարգացմանը:
Միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման գործում կողմերն արժևորել են բարեկամական խմբերի սերտ փոխգործակցությունը: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն արդյունավետ է համարել նախորդ տարի Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի` Լեհաստան այցի ընթացքում լեհ գործընկերների հետ կայացած հանդիպումները:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման վերաբերյալ` Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել Լեհաստանի կառավարությանը` առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու համար` համոզմունք հայտնելով, որ այն էական դերակատարություն կունենա տարածաշրջանում խաղաղություն և անվտանգություն հաստատելու գործում:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: Նա շնորհավորել է Սարգիս Խանդանյանին հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Պավել Չեպլակը կարևորել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցության խորացումը:
Հանդիպման ավարտին քննարկվել են նաև առաջիկայում Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի` Հայաստան նախատեսվող այցին վերաբերող հարցեր:

Sargis Khandanyan received the Ambassador of Poland to Armenia
On March 24, the Standing Committee on Foreign Relations Chairman of the RA National Assembly, Sargis Khandanyan, received Poland's Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to Armenia, Pawel Czeplak is completing his diplomatic mission in Armenia.
Sargis Khandanyan effectively assessed the ambassador's work in our country, which was aimed at developing Armenian-Polish relations.
In deepening inter-parliamentary cooperation, the parties valued the close collaboration of friendly groups. In this context, the commission's chairman considered the meetings with Polish colleagues during the visit of the Armenia-Poland friendship group to Poland last year as effective.
Thoughts were exchanged on deploying the EU long-term monitoring mission in Armenia; Sargis Khandanyan thanked the Polish government for supporting the mission's decision, expressing his belief that it will play a significant role in establishing peace and security in the region.
The ambassador thanked me for the reception. He congratulated Sargis Khandanyan on his election as the chairman of the commission. Pavel Cheplak emphasized the deepening of cooperation between the two countries' legislative bodies.
At the end of the meeting, issues related to the upcoming visit of the Poland-Armenia friendship group to Armenia were also discussed.