ԱՄՆ-ը պատրաստ է շարունակելու արդյունավետ գործընկերությունն ու աջակցելու ՆԳՆ-ին
Մարտի 24-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին։
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ներքին գործերի փոխնախարար Արփինե Սարգսյանը, ՆԳՆ ոստիկանության շտաբի պետ Արմեն Մկրտչյանը և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի ղեկավար Ալեքսիս Հավթվանին։
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահե Ղազարյանը շնորհավորել է նրան պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ։ Ներքին գործերի նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի և ԱՄՆ միջև ձևավորված 30-ամյա ամուր և արդյունավետ համագործակցությունը, որը հիմնվում է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության ընդհանուր արժեքների վրա։
Վահե Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել մինչ այժմ իրականացված աշխատանքի և Ներքին գործերի նախարարությանն ու ենթակա ծառայություններին ցուցաբերած աջակցության համար։
Նա հատկապես ընդգծել է ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի աջակցությունը՝ ուղղված ոստիկանությանը, ինչպես նաև ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության կողմից փրկարար ծառայությանը ցուցաբերած աջակցությունը։
Քրիստինա Քվինը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նույնպես կարևորել է համագործակցության շնորհիվ կյանքի կոչված ծրագրերն ու պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու աջակցել Ներքին գործերի նախարարության կողմից նախաձեռնած բարեփոխումներին։
Արտակարգ և լիազոր դեսպանը կատարված աշխատանքներից առանձնացրել է պարեկային ծառայության ստեղծումը, որն արդեն դրական արդյունքներ է արձանագրում։
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, այդ թվում անդրադարձ է կատարվել ՆԳՆ կրթահամալիրի, ջրային պարեկային ծառայության ձևավորման աշխատանքներին ու ծառայություններում կանանց ներգրավվածությանը։

США готовы продолжить эффективное партнерство и поддержку МВД
24 марта министр внутренних дел РА Ваге Казарян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Кристину Куинн.
На встрече присутствовали заместитель министра внутренних дел РА Арпине Саргсян, начальник Главного управления полиции МВД Армен Мкртчян и руководитель программы сотрудничества по борьбе с наркотиками и правоохранительных органов посольства США в Армении Алексис Хавтвани.
Приветствуя посла, Ваге Казарян поздравил ее с вступлением в должность. Министр внутренних дел высоко оценил 30-летнее тесное и эффективное сотрудничество между Арменией и США, которое основано на общих ценностях демократии, прав человека и верховенства закона.
Ваге Казарян выразил благодарность за проделанную работу и поддержку, оказанную Министерству внутренних дел и подчиненным службам.
Он особо отметил поддержку Полиции Программы сотрудничества по борьбе с наркотиками и правоохранительных органов посольства США, а также поддержку, оказываемую службе спасения со стороны Агентства по уменьшению угрозы Министерства обороны США.
Кристина Куинн, поблагодарив за теплый прием, также отметила реализованные благодаря сотрудничеству проекты и выразила готовность и в дальнейшем поддерживать реформы, инициированные МВД.
Чрезвычайный и Полномочный Посол особо отметила создание патрульной службы, которая уже дает положительные результаты.
На встрече были обсуждены вопросы, представляющие двусторонний интерес, в том числе работа по формированию учебного комплекса МВД, водной патрульной службы и привлечению к службам женщин