Հայաստանն ու ԱՄՆ-ը կհամագործակցեն ապօրինի հարստացման, փողերի լվացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարում
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը և քննարկել իրավապահ ոլորտում փոխգործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Գլխավոր դատախազը շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանում առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում դատախազություն-դեսպանություն փոխգործակցությունը կթևակոխի զարգացման նոր փուլ:
Դեսպան Քվինը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազին ընդունելության համար և մի շարք ուղղություններով փոխգործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում Աննա Վարդապետյանը դեսպանի գլխավորած պատվիրակությանն է ներկայացրել Դատախազության բարեփոխումների օրակարգը՝ ուղղված համակարգի բարելավմանն ու ժամանակակից պահանջներին համապատասխանեցնելուն:
Գլխավոր դատախազն ու դեսպանն անդրադարձ են կատարել կոնկրետ ուղղություններով փոխգործակցությանը, որը վերաբերել է ապօրինի հարստացման, փողերի լվացման, կոռուպցիայի և կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի կատարելագործմանը:

Армения и США будут сотрудничать в борьбе с незаконным обогащением, отмыванием денег и коррупцией
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла делегацию во главе с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом США в Республике Армения Кристиной Куинн и обсудила вопросы, связанные с углублением сотрудничества в правоохранительной сфере.
Генеральный прокурор поздравила посла с началом миссии в Армении и выразила уверенность, что в период его полномочий взаимодействие прокуратуры и посольства выйдет на новый этап развития.
Посол Куинн поблагодарила Генерального прокурора РА за прием и выразила готовность к углублению сотрудничества по ряду направлений.
В ходе встречи Анна Вардапетян представила делегации во главе с послом программу реформ прокуратуры, направленную на совершенствование системы и приведение ее в соответствие с современными требованиями.
Генпрокурор и посол коснулись сотрудничества по конкретным направлениям, связанным с борьбой с незаконным обогащением, отмыванием денег, коррупцией и киберпреступлениями, совершенствованием института конфискации имущества незаконного происхождения.