ՀՀ-ում ներդրումների ռեկորդային ցուցանիշ է ապահովվել
ՀՀ-ում 2022թ. ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 1 տրլն 688 մլրդ դրամ. այս մասին ԱԺ-ում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նրա խոսքով՝ սա ռեկորդային ցուցանիշ է. «Եթե բաժանենք ընդհանուր տարվա միջին փոխարժեքի վրա, խոսքը մոտ 3 մլրդ 800 մլն դոլար ներդրումների ծավալի մասին է, ինչը բավական մեծ թիվ է։ Կարծում ենք, ընդհանուր առմամբ, այդ թիվը դեպի վերև կճշգրտվի, և ըստ ԱՄՀ-ի կանխատեսման՝ 2022թ. մեր ներդրումների հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի հետ կկազմի 21.4%՝ գերազանցելով նախորդ տարվա ռեկորդային 20.7% ցուցանիշը»։
Քերոբյանը հիշեցրեց, որ կառավարությունը պարտավորվել է ներդրումներ-ՀՆԱ հարաբերակցությունը հասցնել մինչև 25%-ի։

A record index of investments was secured in RA
The total volume of investments in RA in 2022 was 1 trillion 688 billion drams. RA Economy Minister Vahan Kerobyan announced this in the National Assembly.
According to him, this is a record indicator, "If we divide by the average exchange rate of the whole year, we are talking about the volume of investments of about 3 billion 800 million dollars, which is quite a large number. In general, that number will be adjusted upwards. According to the IMF forecast, in 2022, the ratio of our investments to GDP will be 21.4%, surpassing the record 20.7% indicator of the previous year."