ՀՀ-ում ներդրումների ռեկորդային ցուցանիշ է ապահովվել
ՀՀ-ում 2022թ. ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 1 տրլն 688 մլրդ դրամ. այս մասին ԱԺ-ում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նրա խոսքով՝ սա ռեկորդային ցուցանիշ է. «Եթե բաժանենք ընդհանուր տարվա միջին փոխարժեքի վրա, խոսքը մոտ 3 մլրդ 800 մլն դոլար ներդրումների ծավալի մասին է, ինչը բավական մեծ թիվ է։ Կարծում ենք, ընդհանուր առմամբ, այդ թիվը դեպի վերև կճշգրտվի, և ըստ ԱՄՀ-ի կանխատեսման՝ 2022թ. մեր ներդրումների հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի հետ կկազմի 21.4%՝ գերազանցելով նախորդ տարվա ռեկորդային 20.7% ցուցանիշը»։
Քերոբյանը հիշեցրեց, որ կառավարությունը պարտավորվել է ներդրումներ-ՀՆԱ հարաբերակցությունը հասցնել մինչև 25%-ի։

В РА зафиксирован рекордный показатель инвестиций
В РА в 2022 году общий объем инвестиций составил 1 трлн 688 млрд драмов. Об этом в Национальном Собрании заявил министр экономики РА Ваан Керобян.
По его словам, это рекордный показатель. " Если разделить на средний курс за весь год, то речь идет об объеме инвестиций около 3 миллиардов 800 миллионов долларов, что является довольно большой цифрой. Мы думаем, что в целом эта цифра будет скорректирована в сторону увеличения, и по прогнозу МВФ в 2022 г. отношение наших инвестиций к ВВП составит 21,4%, превысив рекордный показатель прошлого года в 20,7%.