Հայաստանը վերահաստատել է իր արժեհամակարգային և լեզվամշակութային կապը Ֆրանկոֆոնիայի հետ
Հայաստանում ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի կապակցությամբ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ուղերձ է հղել, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Հերթական անգամ մեկնարկում է Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի` արդեն ավանդույթ դարձած երկամսյակը՝ հարուստ մշակութային ու կրթական ծրագրերով: Երկու ամիսների ընթացքում Երևանում և մարզերում տեղի են ունենալու ֆրանսերեն լեզվին և ֆրանկոֆոն մշակույթին նվիրված շուրջ յոթ հարյուր միջոցառումներ։ Սա հերթական առիթն է Հայաստանի համար՝ վերահաստատելու իր նվիրվածությունը Ֆրանկոֆոնիայի արժեքներին և սկզբունքներին։
Լինելով լայնածավալ ֆրանկոֆոն տարածքի մի փոքր մասնիկը՝ Հայաստանը նախորդ տասնամյակների ընթացքում վերահաստատել է իր արժեհամակարգային և լեզվամշակութային անքակտելի կապը Ֆրանկոֆոնիայի հետ։ Դրա մասին են վկայում նախորդ տարիների նշանակալից ձեռքբերումները՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցությունից մինչև Երևանում 2018-ին կազմակերպության գագաթաժողովի կազմակերպումը և ՖՄԿ նախագահության՝ չորս տարով ստանձնումը։
Նախորդ տարվա նոյեմբերին Թունիսի Ջերբա քաղաքում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի 18-րդ գագաթաժողովի ընթացքում Հայաստանը հաջողությամբ ամփոփեց կազմակերպությունում իր քառամյա նախագահությունը՝ փոխանցելով այդ կարևոր հանձնառությունը Թունիսին: Գագաթնաժողովի արդյունքում ընդունված Ջերբայի հռչակագրում արտացոլվեցին մի շարք կարևորագույն դիրքորոշումներ՝ այդ թվում նաև մեր տարածաշրջանին վերաբերող խնդիրների շուրջ՝ ընդգծելով Ֆրանկոֆոնիայի անդամ երկրների ու կառավարությունների համերաշխությունը Հայաստանին այն անվտանգային մարտահրավերների համատեքստում, որոնց նա առերեսվում է:
Հայաստանի նախագահության՝ իրադարձություններով հարուստ չորս տարիների ընթացքում մեր երկիրը պատվով և մեծ խանդավառությամբ է առաջ մղել Ֆրանկոֆոնիայի արժեքները՝ ի նպաստ մշակութային բազմազանության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և ազատությունների խրախուսման։ Մենք շարունակելու ենք վճռականորեն ջանքեր ներդնել այդ ուղղությամբ և մեր նպաստը բերել Ֆրանկոֆոնիայի արժեքների ու գաղափարների տարածմանը։
Այս տարի նույնպես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը կմեկնարկի Ֆրանկոֆոնիայի ավանդական երկամսյակը՝ հարուստ մշակութային, թատերական, գեղարվեստական և կրթական միջոցառումներով, որոնք կմոբիլիզացնեն Հայաստանի բոլոր առանցքային ֆրանկոֆոն դերակատարներին մայրաքաղաք Երևանում և Հայաստանի բոլոր մարզերում։
Ֆրանկոֆոնիայի օրերի հաջողության հարցում մեծ է մեր գործընկերների՝ այդ թվում՝ Երևանում հավատարմագրված ֆրանկոֆոն պետությունների դեսպանությունների դերակատարությունը և ակտիվ ներգրավվածությունը։ Առանձնահատուկ հիշատակման կարիք ունեն ֆրանկոֆոն կրթական հաստատությունները և հասարակական կազմակերպությունները, որոնք Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի շարժիչ ուժերից են։
Նշվածի համատեքստում կցանկանայի ողջունել այս տարի նոր ֆրանկոֆոն խոշոր դերակատարի՝ Ֆրանսիական ինստիտուտի մուտքը Հայաստան և ակտիվ ներգրավվածությունը երկամսյակի միջոցառումների կյանքի կոչման հարցում։ Հուսով եմ, որ ֆրանկոֆոն նոր դերակատարների հոսքը Հայաստան շարունակական կլինի՝ խթան հանդիսանալով ֆրանսերենի և ֆրանկոֆոն մշակույթի նկատմամբ հետաքրքրության աճի համար։
Ամփոփելով՝ ցանկանում եմ բարեհաջող ընթացք մաղթել Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի 2023 թվականի երկամսյակին և այս կապակցությամբ շնորհավորել Հայաստանի ֆրանկոֆոն համայնքին՝ այս մշակութային տոնի կապակցությամբ»։

Armenia has reaffirmed its value system and language-cultural connection with Francophonie
RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan sent a message on the occasion of the two months of Francophonie in Armenia, which we present below:
"Once again, the two months of Francophonie, which has become a tradition in Armenia, starts with rich cultural and educational programs. Over two months, around seven hundred events dedicated to the French language and Francophone culture will occur in Yerevan and regions. This is another opportunity for Armenia to reaffirm its commitment to the values and principles of Francophonie.
Being a small part of the large-scale francophone area, Armenia has reaffirmed its value system and linguistic-cultural inseparable connection with Francophonie during the previous decades. This is evidenced by the significant achievements of the earlier years, from Armenia's membership in the International Organization of Francophonie to the organization of the organization's summit in Yerevan in 2018 and assuming the presidency of the FMC for four years.
During the 18th La Francophonie summit held in Djerba, Tunisia, last November, Armenia successfully concluded its four-year presidency in the organization, handing over that vital commitment to Tunisia. The Djerba Declaration adopted as a result of the summit reflected several important positions, including those related to our region, emphasizing the solidarity of Francophonie member countries and governments with Armenia in its security challenges.
During the eventful four years of Armenia's presidency, our country has promoted the values of Francophonie with honor and great enthusiasm in favor of cultural diversity, democracy, human rights, and freedoms. We will continue to make determined efforts in that direction and contribute to spreading Francophonie values and ideas.
This year too, the International Day of Francophonie will start the traditional two months of Francophonie, rich in cultural, theatrical, artistic, and educational events, which will mobilize all the key Francophone actors of Armenia in the capital city of Yerevan and all regions of Armenia.
Our partners' role and active involvement, including the embassies of francophone countries accredited in Yerevan, are essential for the success of the Francophonie Days. Francophone educational institutions and public organizations, one of the driving forces of the Francophonie bimonthly, need special mention.
In the context of the above, I welcome the entry of a new francophone major player, the French Institute, into Armenia this year and its active involvement in implementing the two-month events. The flow of new francophone actors to Armenia will continue, becoming a stimulus for the growth of interest in the French language and francophone culture.
To summarize, I wish the 2023 Francophonie in Armenia a successful course and congratulate the Francophone community of Armenia on this cultural holiday."