Երևանում մահվան ելքով ճանապարհատրանսպորտային պատահարները նվազել են (տեսանյութ)
Երևան քաղաքում 2022թ. արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների (ՃՏՊ) 1928 դեպք, որից 58-ը՝ մահվան ելքով։ 2021 թվականի համեմատ ՃՏՊ-ների քանակը գրեթե չի ավելացել, իսկ մահվան ելքով դեպքերը նվազել են 20-ով կամ 26%-ով։ Այս դրական միտումները մեծապես պայմանավորված են մայրաքաղաքում պարեկային ծառայության ներդրմամբ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների քննության բաժնում, սակայն, քննվող վարույթների ճնշող մեծամասնությունը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ անձինք շարունակում են վարել տրանսպորտային միջոցը՝ անտեսելով, որ իրենց վարելու իրավունքը ժամանակավորապես կասեցված է` ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար կիրառվող տուգանային առավելագույն 9 բալերի քանակն անցնելու պատճառով։
Վարորդները պետք է տեղեկացված լինեն, որ այդ արարքը համարվում է Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 344-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործություն։

В Ереване уменьшилось число ДТП со смертельным исходом (видео)
В 2022 году в Ереване Зафиксировано 1928 случаев дорожно-транспортных происшествий, 58 из которых закончились смертельным исходом. По сравнению с 2021 годом количество ДТП почти не увеличилось, а случаев со смертельным исходом уменьшилось на 20 или 26%. Эти положительные тенденции во многом связаны с введением в столице патрульно-постовой службы.
Однако подавляющее большинство расследованных дел в следственном отделе управления города Еревана Следственного комитета РА относятся к случаям, когда граждане продолжают управлять транспортным средством, не обращая внимания на то, что их право на управление временно приостановлено, максимальным штрафом за нарушение ПДД и превышения 9 баллов.
Водители должны быть проинформированы о том, что данное деяние считается преступлением, предусмотренным статьей 344 Уголовного кодекса Республики Армения.