Լուսինե Խառատյանի «Սիրիավեպ»-ն առաջադրվել է ԵՄ գրական մրցանակի
Լուսինե Խառատյանի «Սիրիավեպ» գիրքը, որ ստեղծվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Թարգմանական ծրագրեր և աջակցություն ստեղծագործողներին ու հետազոտողներին» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում, առաջադրվել է Եվրոպական միության գրական մրցանակի:
ԵՄ գրական մրցանակը ներգրավում է «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի մասնակից երկրներին: Այն հանրահռչակում է գրական նոր տաղանդների:
Հանրային ուշադրության արժանացնելով Եվրոպայի ժամանակակից գրականության ստեղծարարությունը և գեղարվեստական գրականության հարստությունը՝ ԵՄ գրական մրցանակը նպատակ ունի խթանելու Եվրոպայի ներսում գրականության շրջանառությունը և ավելի մեծ հետաքրքրություն առաջացնելու օտարալեզու գրական գործերի նկատմամբ:
Հեղինակներին և նրանց վեպերն առաջադրել են ազգային կառույցները (մեր երկրում՝ ԵՄ գրական մրցանակի հայաստանյան գործընկեր «Փեն Հայաստան»-ը), որոնք քաջածանոթ են իրենց երկրների գրական ասպարեզին, ինչպես նաև փորձառու՝ իրենց գրականությունն արտերկրում տարածելու գործում:
Մրցանակի ժյուրին կընտրի 2023 թ. ԵՄ գրական մրցանակի հաղթողին և հատուկ մրցանակակիրներին, որոնց անունները կհրապարակվեն 2023 թ. ապրիլի 28-ին Լայպցիգի գրքի միջազգային տոնավաճառում:
Առաջադրված բոլոր հեղինակները եվրոպական հարթակում առաջխաղացման շարունակական աջակցություն կստանան՝ ավելի լայն և միջազգային լսարան ունենալու, իրենց ազգային և լեզվական սահմաններից դուրս ընթերցողների հետ կապ հաստատելու նպատակով:
ԵՄ գրական մրցանակը կազմակերպում է Եվրոպական գրահրատարակիչների և Եվրոպական ու միջազգային գրավաճառների ֆեդերացիաներից բաղկացած կոնսորցիումը՝ «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի աջակցությամբ:
Լուսինե Խառատյանի «Սիրիավեպ»-ն արկածային ստեղծագործություն է: Իրադարձությունները զարգանում են նախապատերազմական Սիրիայում, որտեղ գլխավոր հերոսները՝ հայաստանցի երեք կին հետազոտողներ, աշխատանքի բերումով այցելում են տարբեր վայրեր, հանդիպում և զրուցում մարդկանց հետ և այս ամենով պայմանավորված՝ հայտնվում սիրիական հատուկ ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում: Վեպը լույս է ընծայել «Գրանիշ» հրատարակչությունը:

"Syriavep" by Lusine Kharatyan was nominated for the EU literary award
The book "Syriavep" by Lusine Kharatyan, created within the framework of the "Translation programs and support for creators and researchers" grant program of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, was nominated for the European Union Literary Award.
The EU Literary Prize involves the participating countries of the "Creative Europe" program. It popularizes new literary talents.
By bringing to public attention the creativity of contemporary literature and the richness of fiction in Europe, the EU Literary Prize aims to promote the circulation of literature within Europe and generate greater interest in foreign-language literary works.
National institutions nominated authors and their novels (in our country, the Armenian partner of the EU Literary Award "Pen Armenia"), which are well-acquainted with their countries' literary scene and experienced in spreading their literature abroad.
The jury of the award will choose 2023. The winner of the EU Literary Award and the special prize winners, whose names will be announced in 2023. on April 28 at the Leipzig International Book Fair.
All nominated authors will receive ongoing promotion support on the European platform to reach a broader international audience, connecting with readers beyond their national and language borders.
The EU Literary Award is organized by a consortium of European Book Publishers and European and International Booksellers' Federations, supporting the "Creative Europe" program.
"Syriavep" by Lusine Kharatyan is an adventure work. The events unfold in pre-war Syria, where the main characters, three female researchers from Armenia, visit different places for work and meet and talk with people. Due to all this, they come to the attention of the Syrian special services. The novel was published by "Granish" publishing house.