Քննարկվել են վիզաների ազատականացմանը և միգրացիային վերաբերող հարցեր
Մարտի 14-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ու ՆԳՆ ոստիկանության շտաբի պետ Արմեն Մկրտչյանը։
Ողջունելով դեսպանին՝ Ներքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության դեսպանն առաջին անգամ է այցելում ՀՀ ներքին գործերի նախարարություն, ինչը լավ հնարավորություն է քննարկելու երկկողմ համագործակցության հետ կապված հարցեր։
Վահե Ղազարյանը կարևորել է միջազգային գործընկերների՝ հատկապես Եվրոպական միության կողմից ցուցաբերվող բազմակողմանի աջակցությունը Ներքին գործերի նախարարության ամբողջական կազմավորման, ոստիկանության և փրկարար ծառայության գործունեության արդյունավետության բարձրացման գործում։
Ներքին գործերի նախարարը, նշելով շվեդական կողմի հետ համագործակցության մի շարք հաջողված օրինակներ, ընդգծել է նաև Հայաստանի և Շվեդիայի Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոների միջև իրականացվող ինտենսիվ աշխատանքները։
Հատկապես կարևորվել է բնակչության պաշտպանության ոլորտում Եվրոպական միության կողմից իրականացված Փրկարար ծառայության կարողությունների հզորացմանն ու ինստիտուցիոնալ կայացմանն ուղղված «Թվինինգ» ծրագիրը՝ Շվեդիա-Լիտվա համատեղ գործունեության կարգով, որի նպատակն է նվազեցնել տարատեսակ աղետների ազդեցությունը մարդկային կյանքի, երկրի տնտեսության և համայնքների վրա և ամրապնդել աղետների ռիսկի կառավարման կարողությունները։
Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, շնորհավորել է Վահե Ղազարյանին ՆԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել։
Դեսպանը նույնպես կարևորել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում առկա համագործակցությունը։ Այդ ուղղությամբ հատկապես մատնանշվել է ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA), Արևելյան գործընկերության և ԵԱՀԿ շրջանակներում իրականացված աշխատանքները։ Դեսպան Սվենսոնը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել համագործակցությունը։
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը, ներկայացնելով նախարարության կազմավորման աշխատանքները, ընդգծել է ենթակա ծառայություններում՝ ոստիկանությունում, փրկարար և միգրացիոն ծառայություններում ընթացող բարփոխումները։ Նա անդրադարձել է նաև ոստիկանությունում և փրկարար ծառայությունում իրականացվելիք ատեստավորմանը, ինչը կնպաստի ծառայողների սոցիալական երաշխիքների էական բարելավմանը։
ՆԳՆ ոստիկանության շտաբի պետ Արմեն Մկրտչյանը ներկայացրել է շվեդական կողմի հետ իրականացված ծրագրերը՝ ընդգծելով բանակցային ոստիկանության ստեղծումն ու այդ ուղղությամբ ծառայողների վերապատրաստման դասընթացները։
Հանդիպմանը նախանշվել են համագործակցության հետագա ուղղություններն ու քննարկվել ՆԳՆ ոստիկանության բարեփոխումներին, վիզաների ազատականացմանը, քաղպաշտպանությանն ու միգրացիային, ինչպես նաև ծառայություններում կանանց ներգրավվածությանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին վերաբերող հարցեր։

Issues related to visa liberalization and migration were discussed
On March 14, RA Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan received the delegation headed by Patrick Svensson, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the Republic of Armenia.
Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan and Chief of Police Staff of the Ministry of Internal Affairs Armen Mkrtchyan also participated in the meeting.
Welcoming the ambassador, the Minister of Internal Affairs emphasized that the Ambassador of the Kingdom of Sweden to Armenia is visiting the RA Ministry of Internal Affairs for the first time, which is a good opportunity to discuss issues related to bilateral cooperation.
Vahe Ghazaryan emphasized the multifaceted support provided by international partners, especially the European Union, in the overall formation of the Ministry of Internal Affairs, increasing the efficiency of the police and rescue services.
The Minister of Internal Affairs, noting a number of successful examples of cooperation with the Swedish side, also emphasized the intensive work carried out between the national central bureaus of Interpol of Armenia and Sweden.
In the field of population protection, the "Twinning" program aimed at strengthening the capacities and institutionalization of the Rescue Service implemented by the European Union in the order of joint activities of Sweden-Lithuania, which aims to reduce the impact of various disasters on human life, the country's economy and communities and strengthen disaster risk management, was especially highlighted. abilities.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden Patrick Svensson, thanking for the warm welcome, congratulated Vahe Ghazaryan on his appointment as Minister of Internal Affairs and wished him success.
The ambassador also emphasized the existing cooperation both bilaterally and within the framework of the European Union. In that direction, the works carried out within the framework of the RA-EU Comprehensive and Extended Partnership Agreement (CEPA), the Eastern Partnership and the OSCE were particularly pointed out. Ambassador Svenson expressed readiness to continue cooperation.
Deputy Minister of Internal Affairs, Arpine Sargsyan, presenting the ministry's formation activities, emphasized the ongoing reforms in the subordinate services: the police, rescue and migration services. He also referred to the certification to be carried out in the police and rescue service, which will contribute to the significant improvement of the social guarantees of the employees.
Armen Mkrtchyan, head of the police headquarters of the Ministry of Internal Affairs, presented the programs implemented with the Swedish side, emphasizing the creation of the negotiation police and training courses for officers in that direction.
At the meeting, further directions of cooperation were outlined and issues related to the reforms of the Ministry of Internal Affairs police, liberalization of visas, political protection and migration, as well as the involvement of women in the services and the fight against corruption were discussed.