Ուրբաթ, 24 Մարտի 2023
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի մի­ջազգային կոմիտեի տնօրեն Զեյնա Մինային՝ քննարկելու 2027 թ. Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը ՀՀ-ում անցկացնելու հնարավորությունը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Կարեն Գիլոյանը:
Ողջունելով Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Զեյնա Մինային՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել այցի համար՝ ընդգծելով, որ կարևորում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) հետ համագործակ­ցութ­յու­նը:
«Հայաստանը ՖՄԿ-ին անդամակցության առաջին իսկ օրվանից եղել է շատ ակտիվ, այդ թվում՝ կազմակերպության խոշոր միջոցառումների հյուրընկալության և կազմա­կերպման հարցերում: Հայաստանը վերջին տարիներին զգալի փորձ է կուտակել նաև մեր երկրում միջազգային խոշոր սպորտային միջոցառումներ անցկացնելու առումով։ Նախորդ տարի Երևանը հյուրընկալել էր բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությունը, այս գարնանը ՀՀ մայրաքաղաքում կանցկացվի ծանրամարտի Եվրոպայի, իսկ աշնանը՝ սամբոյի մեծահասակների աշխարհի առաջնությունը: Այս տարիներին կուտակված փորձը և Հայաստանի ակտիվ ներգրավումը ՖՄԿ բոլոր կառույցների գործունեության մեջ թույլ են տալիս Հայաստանին դիտարկել 2027 թվա­կանին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ՝ հոբելյանական խաղերը Երևանում հյու­րընկալելու և համապատասխան հայտ ներկայացնելու հնարավորությունը»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Ժաննա Անդրեասյանը Զեյնա Մինային տեղեկացրել է նաև, որ 2018 թվականի Հայաստանում անցկացել է ՖՄԿ 17-րդ գագաթաժողովը՝ հյուրընկալելով 75 պետությունների կառավարության ղեկավարների և ներկայա­ցու­ցիչների։
«Մեր երկիրը գիտակցում է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի ամբողջ ծավալը և հսկայական պատասխանատվությունը։ Ձեր խորհրդատվությունը, դիտարկումները և գնահատականները մեզ համար շատ օգտա­կար կլի­նեն կազմակերպական աշխատանքներն արագացնելու և վերջնական որոշում կայացնելու տեսանկյունից»,- ավելացրել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի մի­ջազգային կոմիտեի տնօ­րեն Զեյնա Մինան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և պատրաստակամության համար, ինչպես նաև մատնանշել, որ տպավորված է Հայաստանի մարզական և մշակութային ենթակառուցվածքներով:
«Ֆրանկոֆոնիայի մի­ջազգային խաղերը ներառում են բազմաթիվ մարզաձևեր, ունեն ազգային և միջազգային ժյուրի ու կոմիտե: Այն ավելի նման է Օլիմպիական խաղերին: Կարևոր պայման է, որ հյուրընկալող երկիրը նախարարի ղեկավարությամբ ստեղծի միջկառավարական ղեկավարող կոմիտե, որն էլ կզբաղվի խաղերի՝ ինչպես նախապատրաստական, կազմակերպչական, այնպես էլ տեխնիկական և համակարգման հարցերով»,- տեղեկացրել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի մի­ջազգային կոմիտեի տնօ­րենը:
Կողմերը քննարկել են նաև խաղերի արարողակարգային, հեռարձակման, Հայաստանում ֆրանսերենի տարածման հետ կապված մի շարք հարցեր:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել կառուցողական հանդիպման համար, ինչպես նաև նշել, որ Հայաստանը մեծ փորձառություն ունի նմանօրինակ խաղերի կազմակերպման աշխատանքներում. «Ամեն տարի Հայաստանը պատշաճ կազմակերպում է Համահայկական խաղերը, որի շրջանակում հյուրընկալում է ավելի քան 6000 մասնակցի՝ 132 երկրից: Այս տարի Համահայկական ամառային ութերորդ խաղերը 17 մարզաձևերով կանցկացվեն օգոստոսին»:

The possibility of holding the Francophonie Games in RA was discussed
The RA Minister of Education, Science, Culture, and Sports, Zhanna Andreasyan, met with the Director of the International Francophonie Games Committee, Zeina Mina, to discuss possibly holding the 2027 Francophonie Games in RA.
Artur Martirosyan and Karen Giloyan, deputy ministers of KGSMS, were also present at the meeting.
Welcoming Zeina Mina, director of the International Francophonie Games Committee, Minister Zhanna Andreasyan thanked her for a visit, emphasizing that she values cooperation with the International Organization of Francophonie (OIF).
"Armenia has been very active since the first day of its membership in the FMC, including hosting and organizing major events. In recent years, Armenia has accumulated considerable experience hosting major international sports events in our country. Last year, Yerevan hosted the European Boxing Championship; this spring, the European Weightlifting Championship will be held in the capital of Armenia. In the fall, the Adult Sambo World Championship will be held. The experience accumulated in these years and the active involvement of Armenia in the activities of all FMC structures allow Armenia to consider the possibility of hosting the 10th Jubilee Games of the Francophonie to be held in Yerevan in 2027 and to submit a corresponding bid," the minister of the CIS said.
Zhanna Andreasyan also informed Zeina Mina that in 2018 the FMC 17th Summit was held in Armenia, hosting the leaders and representatives of the governments of 75 states.
"Our country is aware of the full scope and huge responsibility of the Francophonie Games. Your advice, observations, and evaluations will be beneficial for us in speeding up the organizational work and making a final decision," added KGSMS Minister Zhanna Andreasyan.
Zeina Mina, the director of the International Committee of the Francophonie Games, thanked her for the warm welcome and readiness and pointed out that she was impressed by Armenia's sports and cultural infrastructure.
"The International Francophonie Games include many sports and have a national and international jury and committee. It's more like the Olympics. It is important for the host country to create an intergovernmental steering committee under the minister's leadership, which will deal with preparatory, organizational, technical, and coordination issues of the Games," informed the Director of the International Committee of the Francophonie Games.
The parties also discussed several issues related to the protocol of the games, broadcasting, and the spread of French in Armenia.
Minister of CSMS Zhanna Andreasyan thanked for the constructive meeting and noted that Armenia has a lot of experience in organizing similar games. "Armenia properly organizes the All-Armenian Games annually, hosting over 6,000 participants from 132 countries. This year, the 8th All-Armenian Summer Games will be held in August with 17 sports."