ԼՂ անվտանգության երաշխավորը ՌԴ-ն է. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե ԼՂ անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանի Դաշնությունն է և նա պետք է կատարի այդ դերակատարումը:
Անդրադառնալով ԼՂ դեմ էսկալացիայի դեպքում Հայաստանի՝ անվտանգության երաշխավոր լինելու հանգամանքին, նա նշել է. «Ինչո՞ւ ես ստորագրեցի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը. պարզ պատճառով՝ ընկալելով, որ այդ իրավիճակում Հայաստանը չի կարող լինել ԼՂ անվտանգության լիարժեք երաշխավոր, հետևաբար պետք էր ստեղծել մի համակարգ, որը երաշխավորեն ԼՂ անվտանգությունը:
Համաձայն եռակողմ հայտարարության և դրանից հետո ՌԴ Դաշնային խորհրդի կայացրած որոշման, որով նախագահին թույլ է տալիս զորքեր ուղարկել ԼՂ, այս ամենով արձանագրվել է, որ ԼՂ անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանն է: Ոչ թե այն պատճառով, որ Հայաստանը հրաժարվում է դրանից, այլ այն պատճառով, որ Հայաստանը, ցավոք, 44-օրյա պատերազմում պարտության պատճառով չի կարող լիարժեք կատարել այդ գործառույթը: Հետևաբար, այս բոլոր փաստարկները ի մի բերելով պետք է արձանագրել, որ ԼՂ անվտանգության երաշխավորը ՌԴ-ն է:
Մյուս կողմից ԼՂ-ում կա պաշտպանության բանակ, որը Ադրբեջանը փորձում է ներկայացնել որպես Հայաստանի բանակ: Հայաստանը բանակ չունի ԼՂ-ում»:

Гарантом безопасности Нагорного Карабаха является Российская Федерация. Пашинян
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что гарантом безопасности Нагорного Карабаха является Российская Федерация и она должна выполнять эту роль.
Касаясь положения Армении как гаранта безопасности в случае эскалации против Нагорного Карабаха, он отметил. «Почему я подписал трехстороннюю декларацию от 9 ноября? по простой причине, понимая, что в той ситуации Армения не может быть полноценным гарантом безопасности НК, поэтому необходимо было создать систему, которая гарантировала бы безопасность НК.
В трехсторонней декларации и последующем решении СФ РФ, которым президенту разрешено ввести войска в НК, все это зафиксировано, что Россия является гарантом безопасности НК. Не потому, что Армения от нее отказывается, а потому, что, к сожалению, Армения не может в полной мере выполнять эту функцию из-за поражения в 44-дневной войне. Поэтому, складывая все эти аргументы воедино, следует отметить, что гарантом безопасности Нагорного Карабаха является Российская Федерация.
С другой стороны, в Нагорном Карабахе есть армия обороны, которую Азербайджан пытается представить как армию Армении. У Армении нет армии в Нагорном Карабахе».