Մինչ օրս Հադրութի ժողովրդին ոչ ոք չի առաջարկել վերադառնալ իրենց տները. վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Բաքվի՝ «Արևմտյան Ադրբեջանի փախստականների» վերադարձի մասին թեզին։
Նրա խոսքով, դա ևս մեկ ապացույց է այն բանի, որ Ադրբեջանը տարածքային նկրտումներ ունի Հայաստանի տարածքների նկատմամբ. «Եթե շատ անկեղծ լինենք, ԼՂ հարցով բանակցությունների փակուղի մտնելը հենց այդ պատճառով է եղել, որովհետև ակնհայտ է եղել, որ ագրեսիվ գործողություններից հրաժարվելու մտադրություն Ադրբեջանը չունի ոչ մի պարագայում, և ձեր ասածը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ապօրինի ոտնձգություն է, որը հակասում է Պրահայի և Սոչիի պայմանավորվածություններին ու հայտարարություններին: Այսինքն, ըստ էության, Ադրբեջանը ագրեսիայի քաղաքականության նոր փուլ է սկսել»։
Նա հիշեցրել է, որ Հադրութից  բռնագաղթած ժողովուրդը կառավարության դիմաց ցույցեր է անում. «Մեծ հաշվով այդ մարդիկ ճիշտ են անում, որովհետև, օրինակ, եռակողմ հայտարարության դրույթներից մեկն ասում է, որ ներքին տեղահանվածները և փախստականները վերադառնում են ԼՂ և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի հովանու ներքո:  Մինչև այսօր Հադրութի ժողովրդին ոչ ոք չի առաջարկել վերադառնալ իրենց տները: Դա եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է Ադրբեջանի կողմից: Մենք այդ հարցը բարձրացրել ենք և շարունակելու ենք բարձրացնել: Նույնը Շուշիից տեղահանված հայությունը»:

Until now, no one has offered the people of Hadrut to return to their homes, prime minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the thesis about returning "refugees from Western Azerbaijan" to Baku.
According to him, this is proof that Azerbaijan has territorial aspirations toward the territories of Armenia, "To be honest, the deadlock in the negotiations on the Nagorno-Karabakh issue was due to this very reason because it is evident that Azerbaijan has no intention of giving up aggressive actions under any circumstances, and what you said is an illegal encroachment on the sovereign territory of Armenia, which contradicts the agreements of Prague and Sochi. Agreements and statements. In other words, Azerbaijan has started a new stage of aggression policy."
He noted that the people who emigrated from Hadrut were demonstrating before the government, "By and large, these people are doing the right thing because, for example, one of the clauses of the tripartite statement says that internally displaced persons and refugees return to NK and neighboring regions under the auspices of the United Nations High Commissioner for Refugees. Until today, no one has offered the people of Hadrut to return to their homes. It is a gross violation of the tripartite statement by Azerbaijan. We have raised this issue and will continue to raise it. The same goes for the Armenians displaced from Shushi."