ՔԿ նախագահը և Իրանի դեսպանն անդրադարձել են անդրազգային հանցագործություններին
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։
Պարոն Քյարամյանը բարձր է գնահատել ՀՀ քննչական կոմիտեի և Հայաստանում Իրանի դեսպանատան միջև ձևավորված գործընկերային կապերի բարձր մակարդակը, որը լիովին համահունչ է երկու բարեկամ երկրների միջև ջերմ, բարեկամական և բազմավեկտոր հարաբերությունների ոգուն և ընդհանուր նպատակներին։ ՀՀ ՔԿ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել առավել ընդլայնել համագործակցությունը՝ օգտագործելով նաև Կապանում նոր բացված Իրանի գլխավոր հյուպատոսության հետ օպերատիվ հաղորդակցության ներուժը և այդ կապակցությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Պարոն դեսպանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահին՝ սերտ համագործակցության խթանման հարցում անձնական ներդրման, ցուցաբերած հետևողականության համար, ինչը նպաստում է քրեաիրավական ոլորտում առաջացող հրատապ խնդիրների շուրջ տեղեկատվության արագ փոխանակմանը և միմյանց օրենսդրության նկատմամբ լիարժեք հարգանքի հիմքի վրա դրանց լուծմանը։
Ջերմ և անմիջական մթնոլորտում անցած հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են անդրազգային բնույթի հանցագործությունների, մասնավորապես՝ թմրամիջոցների մաքսանենգության դեմ պայքարում գործադրվող համատեղ ջանքերին, այս ոլորտում երկկողմ գործակցության ավելի ճկուն կառուցակարգերի կիրառման հնարավորություններին։
Քննարկվել են նաև երկու երկրների՝ քրեական վարույթներով անցնող քաղաքացիների վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվության փոխանակման, քննչական հարցումների կատարման օպերատիվության բարձրացման հնարավորությունները։
Զրուցակիցները երկկողմ տնտեսական, մշակութային, հումանիտար կապերի անխոչընդոտ զարգացման տեսանկյունից կարևորել են քրեական վարույթների շրջանակում քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը։ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը իրանական կողմին շնորհակալություն է հայտնել առաջիկայում Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցելելու ստացած առաջարկի կապակցությամբ՝ սիրով ընդունելով այն։

Председатель СК и посол Ирана коснулись транснациональных преступлений
Председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббаса Бадахшана Зохури.
Г-н Кярамян высоко оценил высокий уровень партнерских отношений, сложившихся между Следственным комитетом РА и посольством Ирана в Армении, что полностью соответствует духу и общим целям теплых, дружеских и многовекторных отношений между двумя дружественными странами. Председатель ЦК РА выразил готовность к дальнейшему расширению сотрудничества, используя также возможности оперативной связи с вновь открытым генеральным консульством Ирана в Капане и достигнутые в связи с этим договоренности.
Господин Посол, в свою очередь, поблагодарил Председателя Следственного комитета РА за его личный вклад и последовательность в развитии тесного сотрудничества, что способствует оперативному обмену информацией по актуальным проблемам, возникающим в сфере уголовного права, и их решению на основе полного уважения законодательства друг друга.
В ходе встречи, прошедшей в теплой и прямой атмосфере, стороны обсудили совместные усилия в борьбе с преступлениями транснационального характера, в частности, с контрабандой наркотиков, и возможности использования более гибких структур двустороннего сотрудничества в этой сфере.
Обсуждались также возможности обмена актуальной информацией о гражданах двух стран, находящихся под уголовным преследованием, и повышения оперативности следственных действий.
Собеседники подчеркнули важность защиты прав граждан в рамках уголовного производства с точки зрения бесперебойного развития двусторонних экономических и культурно-гуманитарных отношений. Председатель Следственного комитета РА поблагодарил иранскую сторону за полученное им предложение посетить в ближайшее время Исламскую Республику Иран, с удовольствием приняв его