Կանադական կողմը հետաքրքրված է ոլորտային հարաբերությունների խորացմամբ
Նյու Յորք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել Կանադայի կանանց, գենդերային հավասարության և երիտասարդության հարցերով նախարարի խորհրդարանական քարտուղար Ջեննա Սադսի հետ։
Կողմերն անդրադարձել են աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ուղղություններին, մասնավորապես՝ կանանց կայուն զբաղվածությանը, կարողությունների բացահայտմանն ու տնտեսական հզորացմանն ուղղված ծրագրերին։ Այս համատեքստում նախարար Մկրտչյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող միջոցառումները, որոնք նպատակ ունեն խթանել կանանց ձեռնարկատիրությունն ու զբաղվածությունը տնտեսական բարձր արտադրողականություն ունեցող ոլորտներում, ինչպես նաև նպաստել զբաղվածության արդյունավետ մոդելների և գնահատման համակարգերի մշակմանը։
Ընդգծելով հայ-կանադական հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ շարունակական ջանքերի ներդրման կարևորությունը՝ Ջեննա Սադսը նշել է, որ ՀՀ-ում Կանադայի դեսպանության բացումից հետո՝ կանադական կողմն առավել հետաքրքրված է ոլորտային հարաբերությունների խորացմամբ։ Վերջինս հետաքրքրվել է կանանց տնտեսական զորեղացման «Պլատֆորմ #5» հարթակի գործարկման, կանանց ակտիվության, ծրագրի արդյունավետության և այլնի մասին։

The Canadian side is interested in deepening sector relations
As part of his working visit to New York, Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan met with Jenna Sudds, Parliamentary Secretary of the Minister of Women, Gender Equality, and Youth Affairs of Canada.
The parties referred to the directions of cooperation in labor and social protection, particularly the programs aimed at the stable employment of women, identification of abilities, and economic empowerment. In this context, Minister Mkrtchyan presented the measures implemented by the RA government, which aim to promote women's entrepreneurship and employment in areas with high economic productivity and contribute to the development of effective employment models and assessment systems.
Emphasizing the importance of continuously expanding Armenian-Canadian relations, Jenna Sads noted that after the opening of the Canadian embassy in Armenia, the Canadian side is more interested in deepening regional ties. The latter inquired about the launch of the "Platform #5" platform for women's economic empowerment, women's activism, the effectiveness of the program, etc.