Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը ոռոգման համակարգի զարգացման համար գումար կհատկացնի
Գործադիրն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել ՀՀ կառավարության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև 2020 թ. ապրիլի 23-ի թիվ CAM 1002 06 D ֆինանսավորման համաձայնագրի փոփոխություն N 2-ի ստորագրման առաջարկությանը:
Ծրագրի նպատակն է տեխնիկական աջակցության (4.4 մլն եվրո) և ներդրումների (5.6 մլն եվրո) միջոցով զարգացնել արդի ոռոգման համակարգը՝ վերացնելով ջրի պահեստավորման, ոռոգման ենթակառուցվածքների, հողերի միավորման, ինչպես նաև խորհրդատվական ծառայությունների ու վարկերի հասանելիության հետ կապված խոչընդոտները: Այն իրականացվելու է Արարատի և Արմավիրի մարզերում, որոնք ունենալով շուրջ 500,000 բնակչություն և 65 տոկոս ոռոգելի հողատարածք` հնարավորություն ունեն նշանակալի խթանելու Հայաստանում գյուղատնտեսական արտադրանքի արդիականացմանը:
Ծրագիրը բաղկացած է 3 հիմնական բաղադրիչից, որոնք իրենց հերթին ներառում են նաև ենթաբաղադրիչներ. ինստիտուցիոնալ աջակցություն՝ ոռոգվող գյուղատնտեսության ոլորտում ներգրավված ազգային և տեղական շահառուներին, ոռոգվող գյուղատնտեսական արդյունքի բարելավում, հաղորդակցման և ծրագրի կառավարման ծախսեր:
Ոռոգման ենթակառուցվածքներում կատարվող ներդրումները կնպաստեն գյուղատնտեսության զարգացման խթանմանը, ինչպես նաև ոռոգվող գյուղատնտեսության ոլորտում ներգրավված երկու հիմնական նախարարությունների միջև ինչպես կենտրոնական, այնպես էլ տեղական մակարդակներում բարելավված համակարգվածությանը և փոխգործակցությանը:

Французское агентство развития выделит деньги на развитие ирригационной системы
На сегодняшнем заседании исполнительная власть утвердила соглашение между правительством РА и Французским агентством развития от 23 апреля 2020 года. САМ 1002 06 Д  внесение изменений в предложение о заключении N 2 соглашения о финансировании.
Целью проекта является развитие современной ирригационной системы за счет технической помощи (4,4 млн евро) и инвестиций (5,6 млн евро), устранения барьеров, связанных с хранением воды, ирригационной инфраструктурой, консолидацией земель, а также доступом к консультационным услугам и кредитам. Проект будет реализован в Араратской и Армавирской областях, которые с населением около 500 000 человек и 65 процентами орошаемых земель могут значительно способствовать модернизации сельскохозяйственного производства в Армении.
Программа состоит из 3-х основных компонентов, которые в свою очередь также включают в себя подкомпоненты: институциональная поддержка национальных и местных заинтересованных сторон, вовлеченных в орошаемое земледелие, повышение производительности орошаемого земледелия, расходы на коммуникацию и управление проектом.
Инвестиции в ирригационную инфраструктуру будут способствовать развитию сельского хозяйства, а также улучшению координации и взаимодействия между двумя основными министерствами, занимающимися орошаемым земледелием, как на центральном, так и на местном уровне.