Իմ իդեալը խելացի ու ազատ կինն է, ով ունի պատասխանատվության զգացում. Աննա Վարդապետյան
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ, այսօր մասնակցել է «Հնարավորություններ և խոչընդոտներ. կանանց տեղն ու դերը Հայաստանում» խորագրով համաժողովին:
Աննա Վարդապետյանն իր ելույթում նշել է.
«Հարգելի՛ տիկին Հակոբյան,
Շնորհավորում եմ բոլոր կանանց և աղջիկներին՝ Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ:
Տիկին Հակոբյան, շնորհակալ եմ Ձեզ՝ այս միջոցառումը նախաձեռնելու և ելույթով հանդես գալու հնարավորությունը տալու համար:
Ո՞վ է իմ իդեալը: Խելացի կինը: Ինչո՞ւ: Խելացի կինն ազատ է, հետևաբար՝ համարձակ, հետևաբար՝ պատասխանատու և ավելի քան որևէ մեկն ունակ է սիրելու և նվիրվելու. սիրելու իր երկիրը, նվիրվելու իր մասնագիտությանը:
Խելացի կնոջ իմ իդեալը հատկապես այն կանայք են, ովքեր յուրաքանչյուրիս կրթության ճանապարհին առաջին լույսն են վառել: Այդ կանայք ուսուցիչներն են:
Այս տարվա մարտի 8-ը Դատախազության համար յուրահատուկ խորհուրդ ունի՝ մեր կին աշխատակիցների հետ մեկտեղ շնորհավորել և երախտիքի խոսքեր ենք հղել Դատախազությունում բարձր պաշտոններ զբաղեցնող անձանց աշխարհայացքի ձևավորման վրա վճռորոշ ազդեցություն ունեցած կին ուսուցիչներին՝ մարզային դպրոցներում դասավանդող ուսուցչուհիներին:
Ե՞րբ է կինը դառնում խելացի: Խելացի լինելն ընտրություն է, շնորհ չէ: Ընտրություն՝ առաջանահերթությունների, կարդացած գրքերի, երաժշտության, արվեստին հաղորդակից լինելու, շփումների շրջանակի, բազմաթիվ այլ գործոնների միջև, որոնք ձևավորում են մեզ՝ որպես անհատ:
Իմ ընտրությունը ես կատարել եմ 14 տարեկանում, երբ մի օր ուղեղս ծակեց շատ ցավոտ մի միտք, որ ես ազատ չեմ: Ազատ չեմ բոլոր այն կարծրատիպերից, որոնք սպասվում էին ինձ մեծանալուն զուգընթաց:
«Ազատությունն առաջին հերթին պատասխանատվություն է սեփական արարքների ու դրանց հետևանքների նկատմամբ», - սա էր հորս հստակ պատասխանը՝ ազատության վերաբերյալ իմ պահանջներին: Ինձ համար շատ պարզ դարձավ մի բան – ազատության ճանապարհի դուռը բացվում է գիտելիքով, քանի որ պատասխանատվությունը պահանջում է գիտակից վարքագիծ: Սա որոշում էր, որը կայացվեց այդ ժամանակ ու չի փոխվել այդ օրվանից:
Ես ապրում եմ ու սովորում ամեն օր և իմ երազանքն է հնարավոր շատ աղջիկների ու կանանց մոտ արթնացնել այս գիտակցումն ու վստահությունը:
Իմ իդեալը խելացի ու ազատ կինն է, ով ունի պատասխանատվության զգացում: Ու, եթե ես երբևէ դուստր ունենամ, ես նրան մի բան կսովորեցնեմ՝ դու պարտավոր չես լինել գեղեցիկ, հմայիչ, անուշիկ, բայց պարտավոր ես լինել խելացի: Երբեք չվախենաս լինել խելացի»:
Համաժողովի՝ քննարկման ձևաչափով նախատեսված հատվածում մի շարք հարցադրումների են անդրադարձել նաև ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալներ Անահիտ Մանասյանը, Սրբուհի Գալյանը և Երևան քաղաքի դատախազ Լիլիթ Գրիգորյանը՝ իրենց օրինակով կոչ անելով կանանց և աղջիկներին անընդհատ կրթվել, սահմանել մեծ նպատակներ և վստահել իրենց ուժերին:

My ideal is an intelligent and free woman who has a sense of responsibility; Anna Vardapetyan
On International Women's Day, Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia, participated today in the "Opportunities and Obstacles: The Place and Role of Women in Armenia" conference.
Anna Vardapetyan noted in her speech.
"Dear Mrs. Hakobyan,
Congratulations to all women and girls on International Women's Day.
Mrs. Hakobyan, thank you for initiating this event and allowing me to make a speech.
Who is my ideal? Smart woman. Why? An intelligent woman is free, courageous, responsible, and capable of loving and giving more than anyone else; to love his country to devote himself to his profession.
My idea of an intelligent woman is primarily one who lit the first light on the education path for each of us. Those women are the teachers.
March 8 of this year has a special message for the Prosecutor's Office: together with our female employees, we congratulated and expressed gratitude to female teachers who had a decisive influence on the formation of the worldview of persons holding high positions in the Prosecutor's Office, teachers in regional schools.
When does a woman become smart? Being smart is a choice, not a gift. Choices between priorities, books read, music, exposure to art, circle of contacts, and many other factors shape who we are as individuals.
I made my choice at 14, when one day, a harrowing thought pierced my mind that I was not accessible. I'm not free from all the stereotypes that were expected of me growing up.
"Freedom is primarily responsible for one's actions and consequences" was my father's straightforward answer to my demands for freedom. One thing became apparent: the door to space opens with knowledge because responsibility requires conscious behavior. This decision was made at the time and has stayed the same since.
I live and learn every day, and my dream is to awaken this awareness and confidence in as many girls and women as possible.
My idea is a wise, free woman with a sense of responsibility. And if I ever have a daughter, I will teach her one thing: you don't have to be pretty, charming, or sweet, but you have to be smart. Never be afraid to be smart."
In the discussion section of the conference, RA Deputy Prosecutor Generals Anahit Manasyan, Srbuhi Galyan, and Yerevan City Prosecutor Lilit Grigoryan also addressed several questions, calling on women and girls to constantly educate themselves, set great goals, and trust their strengths.