Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպել է Չեխիայի փոխվարչապետ Մարիան Յուրեցկայի հետ
Նյու Յորք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել Չեխիայի փոխվարչապետ, աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարար Մարիան Յուրեցկայի հետ։
Ընդգծելով երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված աշխատանքների կարևորությունը՝ կողմերը քննարկել են երկու երկրների սոցիալական պաշտպանության ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ կենսաթոշակային ապահովության, ավագ սերնդի պրոֆեսիոնալ մասնագետների ներուժի օգտագործմանն ուղղված արդյունավետ ծրագրերի իրականացման, անկանխիկ գործարքների խրախուսման և այլնի մասին։
Նախարար Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում շուրջ մեկ տարի գործող անկանխիկ գործարքների դեպքում կենսաթոշակի և նպաստի 10 % հետվճարի ծրագիրը։ Փոխվարչապետ Մարիան Յուրեցկան հետաքրքրվել է ծրագրի մանրամասներով և պատրաստակամություն հայտնել կազմակերպել այց Չեխիայի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ներկայացուցիչների և փորձագետների մասնակցությամբ, որի ընթացքում վերջիններս հնարավորություն կունենան ծանոթանալ ծրագրին և փոխանակվել փորձառությամբ։
Մարիան Յուրեցկան իր հերթին ներկայացրել է Չեխիայում սոցիալապես խոցելի խմբերի տնտեսական ակտիվացմանն ուղղված և համայնքային սոցիալական ծրագրերը, հաշմանդամություն ունեցող անձանց տրամադրվող ծառայությունների տեսակները, մանրամասնել խնամքի հաստատությունների ապաինստիտուցիոնալացման գործընթացը։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել սոցիալական պաշտպանության ոլորտում առավել սերտ համագործակցել՝ փորձի փոխանակման, մասնագետների այցերի, փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման ձևաչափով։

Narek Mkrtchyan met with the Deputy Prime Minister of the Czech Republic, Marian Yuretska
As part of his working visit to New York, RA Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan met with Czech Deputy Prime Minister, Minister of Labor and Social Affairs Marian Yuretska.
Emphasizing the importance of the work aimed at expanding bilateral cooperation, the parties discussed several issues related to the social protection sphere of both countries, in particular, pension security, the implementation of effective programs aimed at using the potential of senior generation professionals, encouraging non-cash transactions, etc.
Minister Narek Mkrtchyan presented the 10% back payment program of pension and benefits in case of non-cash transactions in the Republic of Armenia for about a year. Deputy Prime Minister Marian Yuretska was interested in the details of the project and expressed willingness to organize a visit with the participation of representatives and experts of the Ministry of Labor and Social Affairs of the Czech Republic, during which the latter will have the opportunity to learn about the project and exchange experience.
Marian Yuretska, in her turn, presented the community social programs aimed at the economic activation of socially vulnerable groups in the Czech Republic, the types of services provided to people with disabilities, and detailed the process of deinstitutionalization of care facilities.
The parties have agreed to cooperate more closely in the field of social protection through an exchange of experiences, the visits of specialists, and the signing of a memorandum of understanding.